Gündem Haberleri

  Brezilya BMGK üyeliği için kesenin ağzını açtı

  A.A.
  03.01.2006 - 12:18 | Son Güncelleme:

  BM'de yapılacak reformun ardından Güvenlik Konseyi'nde daimi üye olmak isteyen Brezilya, BM'ye bugüne kadar ödemediği, “kronik” hale gelen 135,1 milyon dolarlık borcunun tamamını ödemeye karar verdi.

  Brezilya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, bu miktarın “BM'nin düzenli bütçesine, barış ve eski Yugoslavya ve Ruanda için kurulan mahkemelerin bütçelerine 3 yıllık katkı payından daha fazla olduğu” belirtilirken, Brezilya'nın “10 yıldan fazla süren kronik bir durumu ortadan kaldırdığı” kaydedildi.

  Bakanlık sözcüsü ise, ödemelerin çoğunun 2005'te yapıldığını ve Brezilya'nın sadece küçük bir borcu bulunduğunu belirtti, ancak başka ayrıntı vermedi. Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, Güvenlik Konseyi'nde daimi üyelik elde etmeyi umarak BM nezdinde bir reform yapılması için kampanya sürdürüyor.

  Brezilya'nın uluslararası kuruluşlara olan borçlarını ödeme kararının, “bu hayale gölge düşürebileceği endişesiyle” alındığı yorumları yapılıyor. Brezilya, geçen ay da Uluslararası Para Fonu'na (IMF) 15,5 milyar dolarlık borcunu kapatmış ve Paris Kulübü'ne olan ve 2006 boyunca ödemesi planlanan 2,6 milyar dolarlık borcunu ocaktan itibaren ödeyeceğini açıklamıştı.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı