Gündem Haberleri

  Bremen'de Türk ailenin evi kundaklandı

  DHA
  31.07.2012 - 10:30 | Son Güncelleme:

  Almanya’nın Bremen kentinde yaşayan 11 kişilik Bitlisli Çelik ailesinin evi biri kadın dört Alman tarafından kundaklandı.

  Olay önceki gece saat 03.30 sıralarında Woltmershausen semtinde  meydana geldi. Gece geç saatlere kadar alkol alan Çelik ailesinin Alman  komşuları, saat 03.30’da işten eve gelen 19 yaşındaki Fatih Çelik’e sataştı. Sataşmalara aldırmayan genç evine girdi. Fatih Çelik’in eve girmesine rağmen sataşmalarına devam eden Alman gençler önce ırkçı sloganlar attı, daha sonra da ellerindeki sopalarla eve saldırıp kapının camlarını kırdı.

  “Yabancılar dışarı“ sloganı atan saldırganlar, evin önünden ayrılırken benzin döktükleri evin kapısını ateşe verdiler. Yangına ilk müdahaleyi Fatih Çelik yaptı. Önce yanan kapıyı söndüren Fatih, daha sonra polisi aradı. Ailenin şikayetçi olduğu saldırganlar gözaltına alındı. Ancak polis saldırganları kısa bir süre sonra serbest bıraktı.

  TÜRK AİLENİN EVİNİ KUNDAKLADILAR / WEB TV

  "İKİNCİ SOLİNGEN OLURDU"
  Dokuz çocuklu ailenin reisi Necip Çelik saldırının kendilerini çok tedirgin ettiğini, üç yıldır oturdukları semtten başlarına ilk kez böyle bir olay geldiğini söyledi. Evde 9’u çocuk toplam 11 kişinin yaşadığını, ikinci bir Solingen faciasından dönüldüğünü anlatan Çelik, “Bizi yakmak istediler. Eğer oğlum yangını fark etmesiydi ikinci bir Solingen olurdu“ dedi.

  Saldırganların polis tarafından serbest bırakılmasına da tepki gösteren Çelik, “Polis saldırganların alkollü olduğunu ve serbest bırakıldığını söyledi. Bizi yakmaya çalışan, bu ülkeden gitmemiz için ırkçı sloganlar atan bu insanlar neden serbest bırakıldı? Çok tedirgin ve kızgınız. Şikayetçiyiz. Yetkililerden olayın üzerine gitmesini bekliyoruz“ diye konuştu.

  "SU DOLU KOVAYI HAZIR TUTUN"
  Saldırının canlı tanıklarından 29 yaşındaki Ayşe Çelik hâlâ olayın etkisi altında olduğunu, küçük kardeşlerini dışarı çıkartmaya korktuğunu söyledi.

  Polisten koruma istediklerini ancak verilmediğini belirten Ayşe Çelik, “O gece yaşadığımız korkuyu ancak biz biliriz. Ne yazık ki komşularımız bile yardıma gelmedi. Bizi yakmak istediler kimsenin kılı kıpırdamadı. Polisten koruma istedik verilmedi. Polis bize bir de ‘Saldırganlar tekrar saldırırsa ve evi yakmak isterlerse su dolu kovayı hazır tutun’ dedi. Ben bu ülkede doğdum, büyüdüm ve okudum. Benim burada yaşayan Alman kadar yaşama hakkım ve korunma hakkım yok mu? Türkiye’de de çok sayıda Alman yaşıyor. Türk polisi o Almanlara böyle mi davranıyor? Saldırganlar bize ‘Yabancılar dışarı‘ diyor, polis ise bizden kendimizi korumamızı istiyor” diye olayı özetledi.

  SOLİNGEN FACİASI
  Solingen faciasında, 29 Mayıs 1993 tarihinde Almanya'nın Solingen şehrinde, Genç ailesinin evinin dört aşırı sağcı Alman tarafından kundaklanması sonucu beş Türk hayatını kaybetmişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı