Gündem Haberleri

  Bravo gençlere

  Hürriyet Haber
  24.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Tekstil Bölümü ve Emel Akın Meslek Yüksekokulu yetkilileri, ‘‘Güneydoğu'da çalışırım’’ diyen 86 öğrenciyle görücüye çıktı. Mühendislik Fakültesi öğretim üyesi ve EÜ Tekstil ve Konfeksiyon Araştırma Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Işık Tarakçıoğlu, 6 öğretim elemanı ve 86 son sınıf öğrencisiyle birlikte, en çok talebin geldiği Gaziantep ve Kahramanmaraş'a iş görüşmesine gitti.

  Davet edildikleri fabrikaların yöneticileriyle görüşüp ön anlaşma yapacakları belirtilen öğrencilerin, okullarını bitirir bitirmez bölgeye gidip çalışacakları bildirildi. Öğretim üyeleri ve sanayiciler, beyin göçünün bölgede tekstil sektörüne ve ekonomiye can katacağı görüşünce birleştiler.

  Prof. Dr. Tarakçıoğlu, ‘‘Öğrencileri, Güneydoğu'da çalışmak isteyenler arasından seçtik. Bu buluşmada öğrenciler bir işe, yatırımcılar da en büyük ihtiyaçları olan nitelikli elemana kavuşma yolunda büyük adım atacaklar’’ dedi. Sektördeki yatırımın yarıya yakınının bu bölgede gerçekleştiğini hatırlatan Prof. Tarakçıoğlu, ‘‘Öğrencilerimize ‘Memleket bizim memleketimiz. Ha Ege, ha Doğu' diyor ve bu bölgede çalışmaya teşvik ediyoruz. Mezunlarımızın iş sorunu yok. Ama bölge, sektörün kalbi haline geldi. En modern teknoloji orada. Sektörün elemana ihtiyacı var. Tekstilciler olarak bu yatırımları da en iyi ve bilinçli şekilde çalıştırmak görevimiz’’ diye konuştu. Sanayicilerle yaptıkları her toplantıya bu bölgeden yatırımcıların geldiğini hatırlatan Prof. Tarakçıoğlu, şöyle devam etti:

  YATIRIMCININ DAVETİ

  ‘‘Önemli olan öğrenciye yöreyi, iş ve yaşam olanaklarını tanıtmak. Yatırımcılar eleman sıkıntısı çekiyor, sürekli bizlerden yardım istiyor. Yatırımcılar organizasyonu yaptı, davetli olarak gidiyoruz. Bölgedeki diğer illerden gelecek sanayicilerin de katılacağı bu buluşmada, öğrencilerle firma temsilcileri karşılıklı görüşecek, teklifler, talepler ortaya dökülecek. İki tarafın da bu buluşmada amaçlarına ulaşacağına inanıyoruz. Sonuçtan umutluyum. Beyin seferlerimiz daha sonra da sürecek.’’

  86 genç tekstilci, salı akşamı arkadaşları tarafından İzmir’den uğurlandı. Malatya, Adıyaman ve Diyarbakır'dan yatırımcıların da katılacağı teknik gezi ve sanayicilerle tanışma programı, Gaziantep'ten başlayacak. Gençler, Gaziantep'teki fabrikaları ziyaret edecekler. Tarakçıoğlu'nun konferansından sonra eleman arayan firma temsilcileri, öğrencilerle görüşecek. Aynı program Kahramanmaraş'ta da tekrarlanacak, grup yarın İzmir'e dönecek.

  GAP'la hayat bulan Güneydoğu Anadolu'da tekstil yatırımları hızla artarken, mühendis ve tekniker sıkıntısı çeken sanayiciler, Ege Üniversitesi'nden yardım istedi. Mesleğe adım atacak gençlerle çalışmak isteyen sanayicilerin talebi üzerine İzmir'den Güneydoğu'ya ‘‘ beyin seferi’’ düzenlendi. Gençlerin hemen hepsi, okullarını bitirdikten sonra bölgeye çalışmak için gideceklerini söyledi.

  Öğrenciler ne diyor?

  Meltem Yıldırım:

  Oradaki tekstil yatırımlarını görmek istiyorum. Geleceklerinin nasıl olacağına bakacağım. Şartları iyi olursa kalırım. Türkiye'nin her yerinde çalışırım.

  Baykal Ceyhan:

  Doğuya yeni yatarımlar yapıldı. Tekstilin doğuya kayacağı söyleniyor. Orada iş olanağı fazla olacak. Çalışma koşulları iyi olursa orada kalmayı tercih ederim.

  Duygu Demirel:

  Doğuda şartlar iyi olursa çalışmayı düşünüyorum. Orası İzmir gibi değil. Yatırımlar oraya yöneldiği için daha fazla elemana ihtiyaç var. Üstelik Gaziantep güzel şehir.

  Esin Tiryaki:

  Önce oradaki olanakları görmek istiyorum. Tekstil yatırımlarını ve çalışma koşullarını araştıracağım. Bizim için önemli olan şartlar. Uygun bulursam anlaşacağım.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı