GeriGündem Brandauer İstanbul'a gelemiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Brandauer İstanbul'a gelemiyor

Uluslararası Sinema Tarih Buluşması'nın konuğu olarak İstanbul'a gelecek olan Avusturyalı aktör Klaus Maria Brandauer, annesinin sağlık problemleri nedeniyle programını ertelemek zorunda kaldı.

Türsak Vakfı'nın düzenlediği  4. Uluslararası Sinema Tarih Buluşması' na Mefisto, Hanussen ve Albay Redl filmleri ile konuk olan Avusturyalı ünlü oyuncu Klaus Maria Brandauer, annesinin bu sabah geçirdiği kalp krizi sonucu İstanbul'a gelişini erteledi.

Brandauer, bugün saat 21:15'de başrolünü oynadığı Mefisto'nun gösterimine katılıp seyircilerle sohbet edecekti.

Aktörün ne zaman geleceği önümüzdeki günlerde belli olacak.

ÇOK SAYIDA KARAKTER

Sinema tutkunları onu, canlandırdığı birbirinden ilginç rollerle çok iyi tanıyor. Kimi zaman şöhret hırsı yüzünden Nazi rejiminin kölesi haline gelen Hendrik Höfgen olarak, kimi zaman devletinin çıkarları uğruna kurban edilen çelik iradeli bir asker olarak beyazperdede boy gösterdi Brandauer.

Aktör, Türsak Vakfı tarafından 16 Kasım ile 23 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek olan, 4'üncü Uluslurarası Sinema Tarih Buluşması'ndaa konuk olacak. Brandauer adına düzenlenen Bir Ustaya Saygı bölümünde aktörün, Istvan Szabo yönetiminde rol aldığı üç filmi yeralıyor: Mefisto, Albay Redl ve Hanussen.

TİYATRODAN SİNEMAYA

Avusturyalı aktör Klaus Maria Brandauer, Almanca konuşulan ülkelerin en karizmatik aktörü olarak tanınıyor.

Tiyatro kökenli aktör, eğitimini Stuttgart Müzik ve Drama Sanatları Akademisi'nde tamamladı. Tubingen ve Dusseldorf'daki sahne deneyiminin ardından Avusturya'nın en ünlü tiyatrosu olan Wiener Burgtheatre'da çalışmaya başladı.

Kısa sürede başta Avusturya olmak üzere Avrupa sahnelerinin aranan oyuncularından biri haline gelen, bu arada sinema filmlerinde de oynayan Brandauer, sinemadaki büyük çıkışını Istvan Szabo'nun Mefisto adlı filmiyle yaptı. Film, 1981 yılında En İyi Yabancı Film Oscar'ını kazandı.

Brandauer'de Mefisto'da canlandırdığı, mesleki hırsı yüzünden kısa sürede Nazi rejiminin oyuncağı haline gelen aktör Hendrik Höfgen rolüyle Cannes Film Festivali'nde en iyi erkek oyuncu ödülünün sahibi oldu.

Szabo, Mefisto ile başlayan Alman Üçlemesi'nin diğer iki filmi Albay Redl ve Hanussen'de de Klaus Maria Brandauer'le çalıştı.

Aktör, John Osborne'un A Patriot For Me adlı eserinden uyarlanan Albay Redl'da tıpkı Mefisto'daki aktöre benzer biçimde, Devleti için kurban edilen bir askeri canlandırdı.

Üçlemenin son filmi Hanussen'de de kadere karşı kendi çabasıyla savaşan sıradan adam Klaus Schneider rolünü üstlendi.

Avrupa'da kazandığı ünü Brandauer'e Holywood'un da kapılarını açtı. Yan rollerde güçlü karakterleri canlandırdı. Sean Connery ile Asla Asla Deme, Sydney Pollack yönetiminde Out of Afrika gibi filmlerde rol aldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle