GeriGündem BP'den dev birleşme
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

BP'den dev birleşme

BP'den dev birleşme
refid:17082602-spot ilişkili resim dosyası

İngiliz enerji devi BP, Hindistanlı petrol ve doğal şirketi Reliance Industries ile büyük bir işbirliğine gidiyor. Hindistan'a yapılan en büyük doğrudan yatırım hamlelerinden birini yapacak olan BP, Hintli şirkete 7.2 milyar dolar ödeyecek.

Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor               

 

Yapılan ortak açıklamada, anlaşmaya göre BP’nin Hindistan genelinde 23 petrol ve doğalgaz sahasının yüzde 30 hissesini alacağını ve Reliance ile hisselerin yüzde 50-50 paylaşıldığı bir ortak girişimin oluşturulacağı belirtildi. İki şirket, birlikte petrol arama ve doğalgaz pazarlama çalışmaları gerçekleştirecek.

 

BP, toplamda Hintli şirkete 7.2 milyar dolar ödeyecek, petrol sahalarında başarılı sonuçlar alınması durumunda 1.8 milyar dolara kadar daha ek ödeme yapılması gündeme gelecek.

 

Şirketler, birleşmenin toplam maliyetinin 20 milyar doları bulmasını bekliyor.

 

Reliance Industries’in Başkanı ve İdari Direktörü Mukesh Ambani, “Bu ortaklığın, iki şirketin de yeteneklerini birleştirmesini sağlayacağına ve Hindistan açıklarındaki derin sularda araştırma yapmayı kolaylaştıracağına inanıyoruz” dedi.

 

Anlaşma kararının açıklanmasının ardından, İngiliz şirketin hisseleri bugünkü işlemlerde yüzde 0.3 değerlendi. Reliance Industries’in hisselerininse yüzde 2 oranında yükseldiği görüldü.

 

Mumbai merkezli Prabhudas Lilladher isimli portföy yönetim şirketinin CEO’su Sandip Sabharwal, “Hindistan’a doğrudan yabancı yatırım açısından oldukça olumlu bir adım ve Hindistan’daki doğal gaz ve petrol potansiyeline ne kadar güvenildiğini gösteriyor” diye konuştu.

 

*Bu yazı Reuters haber ajansında “BP partners India's Reliance in $7.2 billion oil tie-up” başlığıyla yayımlanan haberden derlenmiştir.

  

EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:

http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet

 

EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:
http://twitter.com/HurriyetEkonet

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle