Gündem Haberleri

  BP sızıntı sonrası maliyet baskısı altında

  Financial Times
  05.05.2010 - 16:37 | Son Güncelleme:

  Beyaz Saray, Meksika Körfezi'nde meydana gelen petrol sızıntısında meydana gelen zararları karşılaması için İngiliz enerji devi British Petroleum’a (BP) baskıya devam ediyor.

  Beyaz Saray, şirketin bölgedeki avlanma alanları tehdit altında olan balıkçıların yaşadığı zararları tazmin etmesini de istiyor.

   

  ABD Başkanlık Sözcüsü Robert Gibbs konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, "Eğer bölgedeki balıkçılar avlanamıyorsa bu BP'nin karşılaması gereken bir ekonomik kayıptır" dedi.

   

  Gibbs, Barack Obama yönetiminin, çevre felaketinde gerekeni yapması için İngiliz BP şirketi üzerindeki baskılarının süreceğini sert bir dille ifade ederek, "Bu olayla başa çıkabilmek için biz mümkün olan insani her şeyi yaparken BP'nin de gerekli olanı yerinegetirmesi için boğazına postalı basmaya devam edeceğiz" dedi.

   

  Sözcü, denize akan petrol kesilmeden Başkan Obama'nın rahat etmeyeceğini de belirtti.

   

  TASARI SUNULDU

  Diğer taraftan, Amerikalı senatörler ekonomik kayba yol açan petrol şirketlerinin zararı tazmin etmelerini öngören bir yasa tasarısı sundular.

         

  Yasa tasarısına göre, turizm, balıkçılık, doğal kaynaklar ve yerel vergilerde gelir kaybına yol açan petrol şirketleri 10 milyar dolara kadar tazminat ödemek zorunda kalacak.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı