GeriGündem BP Meksika'da taktik değişikliğine gidiyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

BP Meksika'da taktik değişikliğine gidiyor

BP Meksika'da taktik değişikliğine gidiyor
refid:15076252 ilişkili resim dosyası

Meksika Körfezinde iki aydır devam eden petrol sızıntısını önleyemeyen İngiliz petrol şirketi BP, taktik değişikliğine gidiyor.

Anadolu Ajansı'nın bildirdiğine göre, ABD Kongresinde bu hafta konuya ilişkin ifade veren BP'nin CEO’su Tony Hayward yerine, sorunla artık şirketin Amerika ve Asya'dan sorumlu müdürü Robert Dudley ilgilenecek.  

 

İngiliz Sky televizyonuna açıklamalarda bulunan BP Başkanı Carl-Henric Svanberg, "Bundan sonra operasyonu Robert Dudley üstlenecek" dedi.   

 

Bu kararın, BP'ye ve özellikle Hayward'a yöneltilen eleştirilerin ardından alındığına dikkati çekiliyor. BP'ye son eleştiri, ortak şirketlerinden birinden, "Anadarko Pertoleum"dan gelmişti. Şirket BP'yi, "ihmalkârlıkla" ve"umursamaz davranmakla" suçlamıştı.

 

BP Müdürü Svanberg, Hayward'a yöneltilen eleştirilerin ayrıca, "Tony’nin insanları üzecek şeyler söylediğini gösterdiğini" kaydetti.

                

BU KAZA ASLA OLMAMALIYDI

       

Svanberg konunun "endüstri kazasından", "siyasi bir endişeye" dönüştüğünü ifade ederek, kendisinin de artık konuya ilişkin daha fazla görüş belirteceğini kaydetti.

 

Bu hafta ABD Başkanı Barack Obama ile Washington'da 25 dakikalık bir görüşme yapan Svanberg, "bu konunun artık BP için bir itibar konusu olduğunu"ifade etti ve şöyle konuştu:

 

"Bu kaza düşük ihtimalli ancak yüksek sonuçları olan bir kaza. BP'ye hala inancım tam ve bunun üstesinden geleceğiz. Bu kaza trajik ve asla olmaması gereken bir kazaydı."

 

BP'nin ABD borsasındaki hisselerinin Svanberg'in bu açıklamasının ardından yükseldiğine dikkat çekildi.

 

ABD, BP'den sorunun çözümü için 20 milyar dolarlık bir fon ayırmasını talep etmişti.      

                

Yorumları Göster
Yorumları Gizle