GeriGündem Bozkurtlar Melih'e kızgın
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bozkurtlar Melih'e kızgın

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yarışan çok ama asıl çekişme CHP adayı Murat Karayalçın ile FP adayı ve şimdiki başkan Melih Gökçek arasında yaşanıyor.

RP, yani Gökçek, 1994 seçimlerinde DİE kayıtlarına göre 393 bin 623 oy (% 27.3) almış. O zamanki SHP adayı Korel Göymen'in aldığı oy ise 387 bin 152 (% 26.9).

Fark 6 bin 471, oransal olarak sadece binde 4...

Ama aynı seçimde CHP'nin aldığı oy da 30 bin 82 (% 2.1).

Sonra biliyorsunuz, CHP ile SHP birleşti. Oylarını da birleştirirsek, o günkü şartlarda Göymen, Refah'ın adayı Gökçek'e 23 bin 611 fark atardı.

* * *

Melih Gökçek, ona buna bakmıyor. Çok iddialı konuşuyor:

- Karayalçın ve Taşdelen'in toplamından fazla oy alırım.

Peki, nasıl olacak? Anlatıyor:

- Geçen seçimdeki konsensus devam edecek. Ben sadece FP'nin değil, tüm sağın adayıyım. MHP, DYP, ANAP, hatta DSP'nin sağduyulu seçmeni bana oy verecek.

27 Mart seçimlerinde, sadece MHP'den 50 binin üzerinde oy aldığı istatistiklerden doğrulanıyor. (İl Genel Meclisi'nde 197 bin 247'ye çıkan oylar, büyükşehirde 104 bin 304'e düşüyor.)

* * *

Ama MHP'liler bu seçimde, kendi adayları Hüseyin Erdem'e kenetlenmiş görünüyorlar. Erdem'in ciddi, kararlı ifadesinden çok, Gökçek'e kızgınlıkları MHP'lileri bu karara itmiş.

Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok'un MHP'den, FP'ye transferi ipleri koparmış. Geçen seçimlerde, ‘‘Büyükşehirde Gökçek'in desteklenmesine karşılık, ilçelerde MHP adaylarının desteklenmesi’’ sözlerinin tutulmaması, hálá akıllardan çıkmamış.

Bozkurtlar, bu kez Gökçek'i desteklemeyecek.

Bunu her yerde açık açık söylüyorlar.

Nitekim bu yüzden Keçiören Belediyesi'nde işten çıkarmalar olmuş. Yine Keçiören'e bağlı Bademlik Mahallesi'ne verilen, ‘‘Bedava Melih ekmeği’’ bir süre kesilmiş.

Ankara'da Ecevit'i uçuran rüzgar, DSP adayı Doğan Taşdelen'e nedense uğramıyor. Ecevit'i, ‘iktidar’ yapan taksiciler bile, belediye başkanlığında Karayalçın diyor.

Taşdelen, Alevi kökenli. Ancak bu insanlarımızın yoğun olduğu muhitlerde de CHP afişleri çoğunlukta.

Murat Karayalçın, ‘‘Ben kendisine önerdim. Hangimiz önde görünüyorsa, diğeri çekilsin. Maalesef olmadı’’ diyor.

Karayalçın'a göre, rakibi Fazilet'in adayı Melih Gökçek.

‘‘Ama gün geçtikçe o da rakip olmaktan çıkıyor’’ diye ekliyor hemen.

* * *

Karayalçın, Gökçek'in 5 yılını şöyle değerlendiriyor:

‘‘Çok kavgacı bir yönetim sergilendi. Hükümetle kavgalı, Meclis üyeleriyle kavgalı, çalışanlarıyla, herkesle kavgalı. Ankara tarihinde ilk kez belediye meclis üyeleri dövüldü. Ankaralılarla çok sayıda uyuşmazlığa düştü. Bir koca 5 yıl, 4 konuda özetlenebilir:

Alt-üst geçitler, havuzlar, fıskiyeler, kırmızı kaldırımlar.

Kaldırımlara döşediği kırmızı taşı Ankara'nın kimliği olarak yansıttı. Bu beni çok üzüyor. Çünkü Ankara'nın kimliğinde uygarlık vardır. Hacıbayram'dan bu yana hoşgörü anlaşıyı vardır. Ankara cumhuriyetçi ve Atatürkçü bir kenttir. Kırmızı kaldırımlı kent kimliğine ihtiyacı yoktur.’’

Ankara'yla tanışıyor

Vahit Erdem, bürokraside önemli mevkilerde bulundu ama Ankaralı fazla tanımıyor. Bu bakımdan sokak sokak, dükkan dükkan dolaşıp, ‘‘Ben ANAP Büyükşehir Başkan adayı Vahit Erdem’’ diye el sıkıyor. Kızılay'daki Kocabeyoğlu Pasajı'nda yakaladık onu. Esnafla, tezgahtarlarla tanışıyor, çaylarını içiyor.Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle