Gündem Haberleri

  Böyle öldürecekler !

  Hürriyet Haber
  19.07.2007 - 11:39 | Son Güncelleme:

  İran’da zina yaptığı gerekçesiyle, taşlanarak öldürülme cezasına çarptırılan kadın için tüm uluslararası örgütler devreye girdi.

  TAHRAN yönetimi, evli bir erkekle zina yaptığı için iki çocuk annesi Mükerrameh İbrahimi ve Cafer Kani’yi 11 yıldır hapiste tutuyordu. Ancak önceki gün yapılan açıklamada Cafer’in geçen hafta taşlanarak öldürüldüğü, sıranın da kadına geldiği belirtildi. Taşlama cezasını “barbarca” bir eylem olarak niteleyen Batılı kuruluşlar alarma geçti. 43 yaşındaki İbrahimi’nin de aynı yöntemle öldürülmesini engellemeye çalışan uluslararası kuruluşlar, acil bir bildiri yayımlayarak İran’a baskı yapılması için yetkilileri harekete geçmeye çağırdı. 1996 yılında hapse atılan İbrahimi’nin iki çocuğunun hapiste kendisiyle birlikte yaşadığı sanılıyor.

  Taşlama nasıl yapılıyor?

  İran, dünya çapında gelen baskılardan ötürü 2002 yılında taşlanarak öldürmeyi kaldırmıştı. Ancak bu son olayda yeniden uygulamaya koyduğu görülüyor. İran’daki şeriat kanunlara göre zina yapan erkek, bele kadar gömülüyor daha sonra da taşlanıyor. Taşlama için kullanılan taşlar acı vermesi için özellikle büyük olarak seçiliyor. Ancak idam mahkumunun bir kaç kerede öldürmeyecek kadar küçük taşlar kullanılıyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı