Gündem Haberleri

  Böyle olacaktı

  Hürriyet Haber
  25.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Teröristlerin ‘Davidian Tarikatı planı’ tutmadı

  Devletin akıllı stratejisi, teröristlerin, Amerika’da topluca intihar eden Davidian Tarikatı mensupları gibi kendilerini yakma planını suya düşürdü. Jandarma, üzerlerine alev topu gibi gelen kadın terörist dışında kurşun sıkmadı. Adalet Bakanı Türk, ‘‘F tipine nakil durduruldu’’ açıklamasıyla, stratejiyi pekiştirdi.

  80 kişi yanarak can vermişti

  Cezaevlerindeki terör mahkûmlarının, Amerika'da topluca intihar eden Davidian Tarikatı mensupları gibi kendilerini yakma planı, devletin akıllı stratejisi sayesinde bozuldu. Operasyonun başından beri, bazı sivil toplum örgütleri tarafından ‘Mahkûmları yatkılar’ suçlaması yöneltilen Jandarma yetkilileri, Ümraniye Cezaevinde, Uzman Çavuş Nurettin Kurt'un ölümüyle sonuçlanan olayın dışında silah kullanmadıklarını açıkladı. Yetkililer, alev topu halinde üzerlerine gelen kadın militanı kurtarmak için yardıma koşan Nurettin Kurt'a ateş edildiğini gören jandarmanın da karşı ateş açtığını ifade ettiler. Ölen mahkûmların çoğunun yakılarak ya da tabancayla vurularak örgüt tarafından cezalandırıldığını anlatan bir yetkili, ‘Ümraniye’de, neden Çanakkale'deki direnişin bitimini beklediniz' sorusuna, ‘‘Eğer bunu yapmasaydık, Ümraniye'de en az 100 ölü çıkardı. Çünkü terör örgütünün en diri olduğu yer burasıydı. Kendilerini, 15'erli gruplar halinde topluca yakacaklardı. Çanakkale'deki eylem bitince, başka çareleri olmadığını anladılar’’ dedi.

  STRATEJİK AÇIKLAMA

  Ölüm oruçlarınının bitirilmesi için, aydınlarla mahkûmların görüşmeleri sürerken, Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ten gelen ‘F tipi cezaevlerine nakil kararı süresiz durdurulmuştur’ açıklaması da, direnişe hazırlanan terör örgütlerinin planlarını altüst etti. Bu açıklama, terör örgütlerinin rehavete kapılmasına neden oldu. Çünkü, her an operasyon bekliyorlardı. Başta, arabuluculuk için gelen aydınlar olmak üzere, cezaevi personelinden ve adli mahkûmlardan rehin alacaklar, böylece operasyonu püskürtmeye çalışacaklardı. Eğitimli Jandarma timleri, salı günü sabaha karşı 04.30 sularında, operasyon düzenlenecek 20 cezaevinde görev yapan yönetici ve gardiyanları, koğuşları, koridorları hemen boşatmaları aksi taktirde terörist muamelesi görecekleri yolunda uyardılar. Böylece korkulan rehin sorunu çözüldü. Mahkûmlar, 05.00'de jandarmanın megafonla yaptığı ‘Teslim olun’ anonslarıyla uyandı. Neye uğradıklarını şaşıran örgüt mensupları, daha önce militanlarına verdikleri görevleri bir kez daha hatırlatarak, hemen barikat kurmaya giriştiler. Teslim olmayacaklarını, sloganlar eşliğinde ateş edip, bomba atarak ve yangın çıkartarak duyurdular.

  TESLİM OLALIM DEDİ, KURŞUNU YEDİ

  Terör örgütünün militan sayısı ve silahlı güç bakımından en kuvvetli olduğu Ümraniye Cezaevi'ndeki operasyon için, Çanakkale'deki direnişin kırılması beklendi. Bu arada, Ümraniye Cezaevi'ndeki spor salonunda kıstırılan direnişçiler arasında, teslim olma konusunda ciddi tartışmalar yaşandı. Direnişçilerin sadece bir duvar uzağında bulunan Jandarma timleri, ‘‘Bu işin sonu yok, teslim olalım’’ diyen bir mahkûmun tabancayla vurularak öldürülmesine tanık oldular.

  Çılgın mesih!

  Kendini mesih ilan eden David Koresh tarafından kurulan tarikata mensup 80 kişinin direnişi, 19 Nisan 1993 günü Amerika'nın Teksas eyaletinde çıkan yangınla son buldu. David Koresh, aralarında çok sayıda çocuk ve kadının bulunduğu tarikatıyla, Teksas'ın Waco kentindeki bir çiftlik evinde üsleniyordu. Tarikatın merkez üssü tıka basa yiyecek ve silahla doluydu. FBI'a göre, tarikat kanlı bir ayaklanmaya hazırlanıyordu. Çiftlik evi, tehlikenin bertaraf edilmesi için kuşatılmış, ancak müritlerini rehine olarak kullanan Koresh, teslim olmakta direnmişti. Kuşatmanın 51'inci gününde, çiftlikte çıkan korkunç yangın, Kores ve tüm tarikat üyelerini yok etti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı