Gündem Haberleri

  Böyle giderse polis sertleşir

  Hürriyet Haber
  09.09.2005 - 01:44 | Son Güncelleme:

  Kanal D Haber’de Mehmet Ali Birand’a konuşan Erdoğan, sokak eylemlerinin AB ile müzakere süreci yaklaşırken yeniden başladığına dikkat çekti. Erdoğan, ‘Böyle giderse güvenlik güçleri dozunu ona göre ayarlar’ dedi.

  BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, Kanal D Haber’de dün akşam Mehmet Ali Birand’a verdiği röportajda sokak olaylarıyla ilgili soruyu yanıtlarken, ‘Son beş yıldır sükunet vardı. Tekrar bir hareketlenme başladı. Dikkat ederseniz bu hareketlenme özellikle AB sürecini yakaladığımız bir anda oldu’ dedi ve eylemlerin bu şekilde sürmesi halinde güvenlik güçlerinin daha da sertleşeceği mesajını verdi.

  COĞRAFYA BÖLÜNMEZ

  Kürt kökenli vatandaşların terör odaklarının aracı haline gelmesini istemediğini belirten Başbakan, özetle şunları söyledi:

  ‘(Kürt sorunu ifadesiyle ilgili olarak) Bu coğrafyayı asla böldürmeden, birlik ve beraberlik içerisinde, Diyarbakır’da da dediğim gibi tek vatan, tek bayrak olarak devam ediyoruz. Bu tezimizi paylaşmayanlar bildikleri istikamette devam ediyorlar.

  YENİ TANIM GEREK

  (İstihbarat birimlerinin sokak eylemlerini sivil itaatsizlik olarak değerlendirmesiyle ilgili olarak)
  Bu belki teröre yeni bir tanım getirmeyi de gerektirir. Yani terörün tanımını herhalde biz kalkıp da bir kalıba sokamayız. Bunun tanımını ben değil de, bilim adamlarımız olsun, içerisinde bizzat yaşayan güvenlik güçlerimiz olsun, bunların müşterek çalışarak yapması gerekir.

  HALK BÖYLE RAHATLAR

  Eylemler bu şekilde devam ettiği sürece güvenlik güçleri dozunu ona göre ayarlayacaktır. Gerek polisimiz, gerekse askerimiz, terörü kontrol altına almada, halkı özellikle bu konuda yanımıza çekebilmek ve halkın terör gruplarının adeta böyle oyuncağı durumuna getirilmemesini sağlamak için o güvenli duruşunu, o güvenli görüntüsünü halka vermek durumundadır. Halk bu noktada ‘Benim polisim, askerim, güvenliğimi sağlamaktadır. Burada bir endişem yok’ dediği anda rahat eder.’

  TAHRİK UYARISI

  Erdoğan
  , dün Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gazetecilere ‘Ne soracaksınız?’ diyen ve ‘Bozüyük’teki olaylar’ karşılığını alan Erdoğan, ‘Bozüyük, geride kaldı’ diyerek şunları söyledi:

  ‘Ben bundan sonraki süreçte halkımızın tahrikler konusundaki duyarlılığına, sağduyusuna inanıyorum. Hele hele bu aralarda bayağı başka bir yaklaşımı ortaya koyacağım: Bazı siyasi liderler, milleti sokağa dökmeye yönelik açıklamalar yapıyorlar. Bu çok çirkin, çok anlamsız, siyasetten nasibini almamış bir yaklaşım tarzı, tehlikeli.’

  Terörü siyaset üstü yeni mücadele bitirir

  BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, Kanal D Haber’e yaptığı açıklamada, muhalefet partilerini terörle mücadele konusunda birlikte hakeret etmeye çağırdı. Başbakan Tayyip Erdoğan, şunları söyledi:

  ‘Bu konuda da ben özellikle siyasette yer almış olan bu arkadaşlarımızı bu hatırlatmayla uyarmak istiyorum. Burada partiler üstü yaklaşım, anlayış asıl olandır. Partiler üstü bir dayanışma içerisinde teröre karşı ortak mücadele vermek gerekir. Bunu ortaya koymak gerekir ve güvenlik güçlerimizi bu noktada yalnız bırakmamanın gereği de çok çok önemlidir.’

  Başbakan Erdoğan’ın Mehmet Ali Birand’a yaptığı açıklamaların Avrupa Birliği ile ilgili bölümü, bu akşam saat 19.00’da Kanal D Ana Haber Bülteni’nde ekrana gelecek
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı