GeriGündem Böyle dekan olur mu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Böyle dekan olur mu


Ulaş ÖZDEMİR/ TRABZON, DHA

Karadeniz Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Hasan Özyurt, öğrenci Zeynep Erduğrul'u DHKP-C'li diye panoya astığı yazıyla sorguya çağırdı. Daha önce savcılık tarafından serbest bırakılan genç kız, bu şekilde damgalanınca bunalıma girdi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) 1. sınıf öğrencisi 21 yaşındaki Zeynep Erduğrul, ekonomik krizle ilgili bildiri dağıtırken gözaltına alındı. Daha sonra savcılık tarafından serbest bırakıldı. Ancak üniversite yönetimi, panoya astığı yazıyla yaşadışı DHKP-C militanı olmakla suçladığı öğrencisini ifade vermeye çağırdı.

Erduğrul'un yaşadışı örgüt üyesi olmakla suçlanması olayı 5 Nisan tarihinde başladı. Bu tarihte üyesi olduğu Türkiye Öğrenci Dernekleri Federasyonu'nun (TÖDEF) ekonomik krizle ilgili bildirisini dağıtan Erduğrul ve 3 arkadaşı gözaltına alındı. Polisteki ifadelerinin ardından savcılığa sevkedilen Erduğrul ve arkadaşları, Trabzon Cumhuriyet Savcılığı'nca suçsuz bulunarak serbest bırakıldı.

Ancak, Fakülte Dekanı Prof. Dr. Hasan Özyurt imzasıyla 2 Mayıs 2001 tarihinde Erduğrul'un okuduğu bölümün panosuna bir çağrı pusulası asıldı. Çağrıda, ‘‘Sayın Zeynep Erduğrul. Yasadışı DHKP-C terör örgütüyle bağlantınız olduğu iddiasıyla 9 Mayıs 2001 tarihine kadar idaremize ifade vermeniz gerekmektedir. İş bu ilan tarafınıza tebliğ edilmiş sayılacaktır’’ denildi.

Erduğrul, bu şekilde çağrılması nedeniyle okuldaki diğer arkadaşlarının kendinden uzaklaştığını belirterek, şöyle konuştu:

‘‘Savcılıkta ifade verdim ve aklandım. Savcı dava açmaya bile gerek duymadı. Ancak kendi okulum, afişe ederek beni suçluyor. Böyle bir şey olur mu? Okul idaresine, ‘Beni bu şekilde mi çağırıyorsunuz? Bir odacıyı gönderemez miydiniz?' dedim. Bunalıma girdim.’’

Dekan Prof. Dr. Hasan Özyurt ise şunları söyledi:

‘‘Her öğrenci soruşturma geçirebilir. Yönetmeliğe göre öğrenciler eylemlere katılamaz. Bu kişinin örgüt üyesi olduğu mutlaka bir makam tarafından tespit edilmiştir. Zaten bize yazı Trabzon Emniyet Müdürlüğü'nden geldi. Kendiliğimizden birini suçlayamayız. Bu şekilde birçok öğrenciyi sorguladık ve ceza verdik. Ancak Trabzon İdare Mahkemesi bizim kararları iptal etti. Biz de öğrencilerin haklarını iade ettik. İdarenin kararları da yargıya açıktır.’’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle