Gündem Haberleri

  Boyalı facia

  Hürriyet Haber
  16.09.2015 - 22:28 | Son Güncelleme:

  BODRUM’da 8’i çocuk, 11’i kadın 22 kişinin yaşamını yitirdiği ‘Arıcıoğulları’ adlı 1970 yapımı tur teknesinin eskidiği için faaliyette olmadığı, boyandıktan sonra 30 Ağustos’ta Türk kaptanı tarafından bir Suriyeli’ye satıldığı ortaya çıktı.

  Kurtarılan göçmenlerden Efrim Kale (37) saat 04.30’da tekneye bindiklerini belirtip, “Tekneyi gördüğümüzde şoke olduk. Bize iki ayrı yat ayarlanacağı söylenmişti ve bunun için kişi başı 1500 dolar ödemiştik. Ancak, itiraz etme şansımız yoktu. Binmek istemeyenler oldu, ancak organizatörler, silah çekip, ‘Ya binersiniz ya da ölürsünüz’ dedi.

  BAĞIRA BAĞIRA ÖLÜM

  Korkup binmek zorunda kaldık” dedi. Kurtarılanlardan Salim Bazani’nin (26) de “Bir saat kadar yol aldıktan sonra tekne iyice ağırlaştı. Alt kattakilerin yarı beline kadar su gelmişti. Tekne yan yatıp, batmaya başladı. Üst kısımda olanlar ben de dahil denize düştük. Alttakilerin ise çıkma şansı olmadı. Büyük bölümü bağıra bağıra ölüme gitti” dediği öğrenildi. m DHA

  Kurtarmak için harcanan para 40 milyon euro

  Türkİye’nin 2 milyon Suriyeli için bütçeden harcadığı para 6.5 milyar doları bulurken, deniz yoluyla kaçmaya çalışanları kurtarmak için yürüttüğü çalışmalar için de yılbaşından bu yana 8 ayda toplam 40 milyon Euro harcadığı bildirildi. Aynı dönem içinde Sahil Güvenlik 53 binden fazla yasadışı göçmeni denizden kurtarırken, 100’den fazla göçmen kaçakçısını da yakalayarak haklarında adli işlem başlattı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı