Gündem Haberleri

  Boya piyasası daralıyor

  Hürriyet Haber
  03.12.2001 - 14:55 | Son Güncelleme:

  Yaşar Holding Boya Grubu Başkanı Ahmet Yiğitbaşı, Türkiye`de yılda ortalama 900 milyon dolar olan boya piyasasının yılbaşından bu yana yüzde 50 daraldığını belirtti.

  Yiğitbaşı, boya sektöründeki daralmanın en önemli gerekçesinin inşaat sektöründe 1999 yılından bu yana süren durgunluk olarak değerlendirerek, yılın ilk 11 ayında sektör satışlarının yüzde 50`ler seviyesine ulaştığını bildirdi.

  Türk ekonomisinde yaşanan ekonomik krizin tüketicinin boya talebini ertelemesine neden olduğunu kaydeden Yiğitbaşı, bu gelişmeden iç piyasada boya üreten 300 firmanın da ``olumsuz`` etkilendiğini açıkladı.

  Türkiye`de kişi başına boya tüketiminin yılda 5.5 litre olduğuna işaret eden Yiğitbaşı, bunun AB ülkeleri ortalamasının ise ortalama 20-25 litre olduğunu kaydetti. Türk boya pazarının önemli potansiyele sahip olduğunu, ancak kriz ortamlarında talebin diğer ihtiyaçlara göredaha kolay ertelendiğini belirten Yiğitbaşı, ``Boya ihtiyacı sadece erteleniyor ama yok olmuyor. Bu ertelemenin önümüzdeki dönemlerde talebi büyük ölçüde artıracağını umut ediyoruz`` dedi.

  Ekonomik krizin sektörde rekabeti yoğun şekilde artırdığına değinen Yiğitbaşı, şunları söyledi:

  ``Türkiye`de 300 boya üreticisi firma, ithal markalar ve merdiven altı üretim nedeniyle daralan piyasa koşullarında sektörün rekabeti fiyat ve iskonto boyutunda tüm şiddetiyle devam ediyor. Fiyat rekabetifirmalar için dezavantajlar getirir. Çünkü üretimde kullandığımız girdilerin yüzde 65`i, ithalata dayalıdır. Dolayısıyla döviz değeriyleürün fiyatı bire bir ilgilidir. Türk boya sanayinin kurucusu olan Yaşar Boya Topluluğu fiyatlarla değil, ürünlerinin kalitesiyle pazardayeralmayı tercih etti. Boya sanayiinde ucuz boya, tüketiciye pahalı ancak kaliteli boyadan daha pahalıya mal olur.`` 

  Yabancı ortaklık   

  Yiğitbaşı, inşaat boyaları, deniz boyaları, deri ve tekstil boyaları, mobilya boyaları, endüstriyel boyalar, oto boyaları konularında faaliyet gösterdiğini ve holdingin boya grubunda yeralan şirketlerinin yıllık toplam cirolarının 328 milyon dolar olduğunu bildirdi.

  Yaşar Boya Grubu şirketlerinin her tür yabancı ortaklığa açık olduğuna dikkat çeken Yiğitbaşı, Yaşar Boya Grubu`nun dünya ligine çıkmış tek Türk firması olduğunu belirtti. Yiğitbaşı, ``Yabancı ortaklıklarla büyümeyi hedefliyoruz. Bize artılar getirecek her tür yabancı ortaklığa hazırız`` dedi.(a.a)

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı