Gündem Haberleri

  Bosna'nın en büyük bayrağını Türkler dikti

  Hürriyet Haber
  27.09.2012 - 16:22 | Son Güncelleme:

  Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'nın Haciçi ilçesinde, Konya Meram Belediyesi'nin desteğiyle ülkedeki en büyük Bosna-Hersek bayrağı göndere çekildi.

  Başkent Saraybosna'ya bağlı Haciçi ilçesinin belediye başkanı Hamdo Eyuboviç, yaptığı açıklamada, dikilen bayrağın ülkeye bağlılığın ve saygının simgesi olduğunu söyledi.

  Amaçlarının bayrağa ve temsil ettiği ülkeye karşı gösterilen saygının artırılmasını sağlamak olduğunu dile getiren Eyuboviç, "Bugün burada ülkenin 30 metrelik en yüksek bayrak direğine 6 metre genişliğinde ve 12 metre uzunluğundaki en büyük bayrağı çektik" dedi. Bayrağa karşı bu duruşun ülke genelinde yaygınlaşmasını istediklerini ifade eden Eyuboviç, böylelikle "Bosna-Hersek vatandaşlığı" bilincini oluşturacaklarını kaydetti.

  Eyuboviç, "Bu ülkenin bugün hala bazıları tarafından düzensiz bir ülke olarak görüldüğünün farkındayız. Bugünkü mevcut yapı başkaları tarafından Bosna-Hersek için dikilmiş bir paltodur. Bizler bu paltonun üzerimizde rahat durması için çaba göstereceğiz" diye konuştu.

  Türkiye'yi ziyareti sırasında kardeş belediyeleri olan Konya Meram'da insanların Türk bayrağına karşı olan hassasiyetinin farkına vardığını dile getiren Eyuboviç, ziyaret esnasında belediye yetkililerinden bayrak direği talebinde bulunduklarını söyledi. Meram Belediyesi'nin de kendilerine ülkenin en uzun bayrak direğini hediye ettiğini belirten Eyuboviç, bu sayede ülkenin en büyük bayrağını bu direğe çektiklerini söyledi.

  Hamdo Eyuboviç, bayrağın milletler ve devletler için kutsal olduğuna işaret ederek, Bosna-Hersek'te yaşayan herkesi temsil eden ülkeye ve bayrağına kötü söz söylenmemesi, söyleyenlere karşı mücadele edilmesi çağrısında bulundu.

  Bosna-Hersek'in en büyük bayrağı, Haciçi Lisesi öğrencileri tarafından ülkenin milli marşı eşliğinde göndere çekildi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı