Gündem Haberleri

  Borusan, otomotivde 10 bini aştı yönetimde Doğuş modeline geçti

  Emre ÖZPEYNİRCİ
  02.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  BMW, MINI, Land Rover markalarının Türkiye distribütörü Borusan Otomotiv, 2007 yılında satışlarını 10 binin üzerine çıkarınca yönetimde yeniden yapılanarak 5 ayrı şirket kurdu.

  15 yıldan bu yana tüm markalarını Borusan Otomotiv çatısı altında satan grup, yeni yönetim anlayışıyla birlikte BMW ve MINI markalarını BMW Grup altında bir şirketle, Land Rover’ı da yine ayrı bir şirketle pazarlamaya hazırlanıyor. Borusan Otomotiv, distribütörü olduğu bu markalar için kurduğu 2 şirketin dışında Borusan Oto, Borusan ikinci el ve filo kiralama ile finansman ve sigorta olmak üzere 3 ayrı şirket daha kurup 5 şirkete Genel Müdür atadı. Borusan Otomotiv’in İcra Komitesi Başkanı Müşerref İlpars’ın haziran itibariyle emekli olmasıyla birlikte 5 şirket, yeni yapılanmada Borusan Otomotiv’in Murahas Azası olacak Ali Vahapzade’ye bağlanacak.

  10 yıl önce satış 2 bindi

  Ali Vahapzade, 10-15 yıldır İcra Komitesi altında tüm markaların aynı bünyede satıldığını belirterek, "O dönemde toplamda en fazla 2-3 bin araç satıyorduk. Mevcut yönetim yapımız buna uygunda ama 2007 yılında ilk kez 10 binin üzerine çıkınca, yönetimde uzun zamandır düşündüğümüz yeni yapılanmaya karar verdik" dedi. Bünyelerindeki markaların birbirinden bağımsız şirket olacağını söyleyen Vahapzade, şöyle konuştu: "Grubun amiral gemisi olan BMW’yi MINI’yle birlikte BMW Grup çatısı altında ayrı bir şirketle yöneteceğiz. Bu şirketin Genel Müdürlüğüne geçen yıl Brisa’dan transfer ettiğimiz Hakan Bayman’ı getirdik. Land Rover’da ayrı bir şirket olacak. Bu şirketin Genel Müdürlüğüne ise daha önce Land Rover’ın marka yönetici olan Ayhan Ölçer’i atadık. Diğer üç şirket içinde genel müdür atadık. Mrkalar artık bağımsız güç olsun istiyoruz."

  İcra Komitesi kalkıyor

  Borusan Otomotiv’de tüm markaların bugüne kadar İcra Komitesi tarafından yönetildiğini söyleyen Vahapzade, "Şimdi hepsi genel müdürleri tarafından yönetilecek. Genel Müdürler ise bana bağlı olacak. Biz Borusan Otomotivde İcra Komitesini kaldırıp, Yönetim Kurulu oluşturuyoruz. İcra Komitesi Başkanı Müşerref İlpars’ın haziranda emekli olmasıyla ben yönetim kurulunda murahas aza olacağım" dedi.

  BMW’nin en büyük distribütörüyüz

  BORUSAN Otomotiv’deki yeniden yapılanmada Alman BMW’nin bir etkisi olup olmadığına ilişkin sorumuza Ali Vahapzade şu cevabı verdi: "BMW, tüm dünyada distribütörler aracılığıyla yer aldığı ülkelerin başına MINI’nin CEO’su Kay Segler’i atadı. Amaçları kendilerinin direkt yer almadıkları pazarlarda daha da büyümek. Bugün tüm büyük Avrupa ülkeleri, Amerika, Çin ve Hindistan olmak üzere toplam 41 ülkede kendi şirketleriyle satış yaparken, 99 ülkede ise distribütörler aracılığıyla faaliyet gösteriyorlar. Biz son 2 yıldır BMW’nin en büyük distribütörüyüz. Türkiye’de satışlardan memnunlar."
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı