Gündem Haberleri

  Boru patladı, 50 evi su bastı

  Ahmet KAYA/GAZİANTEP, (DHA)
  09.05.2010 - 12:00 | Son Güncelleme:

  GAZİANTEP'te içme suyu şebekesinde ana borunun patlaması sonucu 50 ev su altında kaldı. Olayda 2 kişi ölümden döndü, çok sayıda otomobilde hasar meydana geldi.

  Kavaklık Mahallesi'nde sağanak yağmurda su baskınına neden olan olay, saat 06.00 sıralarında meydana geldi. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri (GASKİ) ekiplerinin, geçen yıl mahallede döşediği içme suyu şebekesinin ana dağıtım borusunda patlak meydana geldi. Basıncın etkisiyle patlayan şebekedeki arızayı, tatil günü olması nedeniyle henüz kalkmayan onlarca kişi, ‘Bomba atıldı' endişesiyle yataklarından fırladı. Temiz içme suyunun bulunduğu şebekedeki patlak, kanalizasyon sistemini de etkiledi. Metrelerce yükseğe fışkıran basınçlı su, kanalizasyon sistemini de çökertti.

  Bir anda büyük basınçla fışkıran, kanalizasyon sularının karıştığı su, sokakları sağanak yağmuru anımsatacak şekilde nehre çevirdi, zemin ve bodrum kattaki 50 ev ve kalorifer dairelerini su bastı. Patlama sırasında yaklaşık 100 metrekare uzaklığa kadar savrulan kaldırım taşları çok sayıda otomobilde hasara yol açtı. Mehmetçik Sokak'ta uyudukları için su baskınını fark etmeyen çift, yardım çığlıklarını duyan komşularının piknik tüpü ile kapıyı kırıp, açmasıyla boğulmaktan kurtuldu. Ummadıkları anda su baskınıyla karşılaşanlar, evlerindeki bazı eşyaları kendi imkanlarıyla dışarı çıkarıp, suları boşaltmaya çalıştı.

  Baskın nedeniyle eşyaları kullanılmaz hale gelen ve canlarını zor kurtaran Kavaklık Mahallesi sakinleri, GASKİ'yi suçlayarak, “İtfaiyeyi aradık, geç geldi. Eşyalarımızın kullanılmaz durumda olduğunu görüyorlar ama ‘Bizim bu konuda yapacak bir şeyimiz yok’ diyorlar. Bizim zararımızı kim ödeyecek? Yılların birikimi eşyalarımız yok oldu. Canımızı kurtardığımıza bile sevinemedik” diye tepki gösterdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı