GeriGündem Borsanın 30 yıldız şirketi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Borsanın 30 yıldız şirketi

Borsanın 30 yıldız şirketi
refid:9019007 ilişkili resim dosyası

Ekonomist Dergisi, bu haftaki sayısında özel hikayesi olan 30 şirketi inceledi.

Ekonomist Dergisi'nin bugün piyasaya çıkan sayısında yer alan bazı konular şöyle:

- Yıl başından bu yana İMKB, yüzde 28 değer kaybetti. İMKB 100 hisseleri içinde 18 şirket, düşüşe direndi ve bazıları çok ciddi bir getiri sağladı. Bu şirketlerin en büyük özelliği, varlık satışı veya yabancı ortaklık konusundaki beklentilerdi. Borsa servisi, benzer beklentileri olan 30 şirketi masaya yatırdı ve hikayelerini kaleme aldı.

- EPDK’nın yeni başkanı Hasan Köktaş ile konuştuk. Köktaş, enerjide arz güvenliği başta olmak üzere, özel sektör yatırımlarını, rüzgar enerjisi, nükleer santral konularına kadar, sektörle ilgili ayrıntılı açıklamalar yaptı.

- İstanbul Vergi Dairesi, kayıt dışı ekonomi için denetimde sıkıyönetim ilan etti. Başkanlık, internet üzerinden satış yapanlardan, dökümhanelere, reklamlarda oynayan sanatçılardan, gümrük müşavirlerine kadar 20 alanı sıkı inceleme aldı. Sarıgazi, Ümraniye, Gaziosmanpaşa gibi riskli ilçelerdeki işyerleri de sıkı denetimden nasibini alacak. Vergi denetim grup müdürü Hakkı Koçak, daralma söylemlerine de yanıt verdi; “Piyasalar kötü diyorlar ama vergi gelirlerimiz artıyor.”

- Cavit Çağlar ile anlaşmayı iptal eden TMSF, durdurduğu davalarını tekrar açmaya hazırlanıyor. Çağlar’dan 1.5 milyar YTL istenecek…

- Siyaset, 2001 krizinden bu yana hiç bu kadar gerilmemişti. Araştırma müdürümüz Orhan Karaca, siyasi istikrarsızlığın ekonomiye nasıl yansıdığını, 1950’den bu yana araştırdı. İlginç sonuçlar var.

 
Ayrıca, bu sayımızda Emlak Market ile Family Business dergilerini veriyoruz. FAMİLY BUSİNESS dergimizde,


- Kapak bölümünü iş gününü 4’e indiren ve yaz aylarında hiç çalışmayan Wolff Ailesi’nin hikayesine ayırdık. Bu kararın sonuçlarını kaleme aldık.

- Satın almalar son 3 yılda hızlandı. İşin uzmanları, şirketini satmak isteyen patronları uyardı “şirketinizi satarken, inisiyatifi kaptırmayın.”

- Halka açık aile şirketleri, geleceğe daha umutlu bakıyor.

- Aile üyeleri, ne zaman emekli olacak? Uzun yaşam çok iyi ama yönetim tarafında aile üyeleri arasında sıkıntı ve huzursuzluk yaratıyor. Koltuğunu bir alt kuşağa devretmeden önce nasıl bir hazırlık yapılacağını Sharon Nelton’un kaleminden aktarıyoruz.

- Çocuğunuz evlendi ve iş konusunda etkide yapacak yeni bir oyuncu, oyuna katıldı! Aileye katılan damat ve gelinleri, takımın bir üyesi haline getirmek için neler yapılabilceğini Loyd Rawls yazdı.

-  Aile şirketleri konusunda danışmanlık yapan Haluk Alacaklıoğlu, bir aile şirketinin sürekli başarısı ve kalıcılığı için sorulup, dürüstçe yanıtlanması gereken soruları derledi. Ayrıntılı bu soruları yanıtlayın kurumsallaşma konusunda hangi noktada olduğunuzu kendiniz görebilirsiniz.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle