GeriGündem Borsalarda birleşme rüzgarı BATS ve Chi-X ile sürüyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Borsalarda birleşme rüzgarı BATS ve Chi-X ile sürüyor

Borsalarda birleşme rüzgarı BATS ve Chi-X ile sürüyor
refid:17058345 ilişkili resim dosyası

Dünya borsalarında birleşme yoluyla gidilen konsolidasyon süreci devam ediyor. Bu rüzgarda son hamle, ABD'nin üçüncü en büyük borsa operatörü BATS Global Markets ile Avrupalı Chi-X Europe'dan geldi.

Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor  

 

Konuya yakın kaynakların verdiği bilgilere göre, iki operatör Avrupa'da en yüksek işlem hacmine sahip borsayı hayata geçirmek için sürdürdükleri görüşmeleri Perşembe akşamı anlaşma ile sonlandırdı.

 

Yetkililer, anlaşma ile ilgili açıklamanın bugün yapılma olasılığının yüksek olduğunu belirtiyor.

 

İki borsa arasında varılan bu anlaşma, hafta içindeki Deutsche Boerse ile NYSE Euronest'in dünyanın en büyük borsasını oluşturma planını açıklamasıyla, Londra Borsası'nın, Kanasalı TMX Group ile birleşme çabalarını son aşamaya getirdiği bir dönemde geldi.

 

BATS-Chi X ortaklığı, İngiltere'nin güvenilir hisselerinin üçte birinin de işlem gördüğü bir borsa yaratacak. Aynı zamanda ortaklık, NYSE-Deutsche birleşmesine karşı Fransız, Hollandalı ve Alman hisselerinin işlemleri açısından da önemli bir rakip olacak.

Düzenleyici kurumlar henüz swap işlemleri ve BATS'ın değeri üzerinde çalışırken, anlaşmada BATS'a 1.2 milyar dolar, Chi-X için ise 360 milyon dolar değer biçiliyor. BATS'ın başlangıç olarak Chi-X'ın hissedarlarına 300 milyon dolarlık koşullu ödeme yapacağı da belirtiliyor.

 

Chi-X , FTSE 100'de yüzde 26'lık paya sahip ve BATS-Chi X ortaklığı Londra Borsası'nın da ciddi rakiplerinden biri olacak. Birleşme, Londra Borsası'nın FTSE 100'deki payını da yüzde 55'e çekecek.

 

Birleşmeyle ortaya çıkacak yeni şirketin CEO'luğunu ise BATS'ın Avrupa biriminin başındaki Mark Hemsley yürütecek.

 

* Bu yazı Financial Times'ta, "BATS finalising deal for Chi-X" başlığıyla yayımlana haberden derlenmiştir.

 

 

EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:

http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet

 

EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:
http://twitter.com/HurriyetEkonet


Yorumları Göster
Yorumları Gizle