Gündem Haberleri

  Borsa faiz indirimine bakmadı, gözler ABD'de

  hurriyet.com.tr
  17.10.2007 - 12:16 | Son Güncelleme:

  Merkez Bankası'nın dün yaptığı yarım puanlık faiz indirimi, piyasalarda herhangi bir etki yaratmadı.

  Bu beklentinin daha önceden satın alındığını hatırlatan uzmanlar, borsanın yurtdışındaki olumsuz görünüme paralel güne satışlarla başladığını, ancak daha sonra yönünü yukarı çevirdiğini belirtiyor. Endeks, seansın ilk bölümünde 57 bin puan sınırına gerilerken, sonrasında gelen alımlarla ilk seansı 57 bin 647 puandan noktaladı. Hisse senetlerinin ortalama değer artışı yüzde 0.8 oldu. Borsada ikinci yarıda görülen yükselişin en önemli nedeni olarak, Yahoo, Intel ve IBM'in yüksek kar açıklayacağı beklentisi ile ABD vadeli işlemlerin yükselişe geçmesi gösteriliyor. 

  ABD borsalarında iki gündür devam eden düşüş ve bu sabah özellikle Asya borsalarında görülen satışlar, açılışta İMKB'de de etkisini gösterdi. Hindistan'da hükümetin ülkeye yabancı sermaye girişini kontrol altına alınması ile ilgili teklifi, ülke borsasında çok sert bir harekete neden oldu. Hindistan Borsası yüzde 9.2 değer yitirirken, borsadaki şirketlerin değeri 100 milyar dolar eridi.

  Merkez kimseyi dinlemedi, faizleri yarım puan indirdi

  Borsanın yurtdışını takip ettiğini belirten uzmanlar, uluslararası piyasalardaki hareketlerin içeride de karşılığını bulduğunu kaydediyor. Bu bağlamda bugün öğleden sonra ABD'de açıklanacak olan enflasyon rakamları büyük önem taşıyor. Piyasalar enflasyonun yüzde 0.2 olarak gerçekleşmesini bekliyor. Öte yandan şirketlerden gelen kar rakamları ve emtia piysalarındaki hareketler de borsalar üzerinde belirleyici oluyor.

  "Piyasaları zor bir gün bekliyor" diyen Turkish Yatırım Finansal Stratej Direktörü Gökhan Uskuay, yurtdışı piyasalarda özellikle Bernanke'nin açıklamalarıyla başlayan makro ekonomik endişeler bugün ABD'den açıklanacak veriler sonrasında artarsa, TCMB'nin faiz indiriminin piyasalarının aleyhine gelişmeye başlayabileceğine dikkat çekti. Uskuay, şöyle devam etti:

  "Bu yüzden TCMB'nin faiz indiriminin piyasalara etkisini açılış rakamları değil, 15:30'dan sonraki rakamlar belirleyecektir. İMKB'de dünkü işlemlerde TCMB'nin faiz indirimine yönelik bankacılık sektörüne gelen alımlar, yabancılar tarafından kar realizasyonu olarak satışla karşılandı ve 63 Milyon YTL para çıkışı ile gün tamamlandı. Faiz indiriminin gerçekleşmiş olması beklentinin bitmiş olmasını gösteriyor. Tahmini zor olan bu günde piyasalar mevcut riskleri göz önüne alarak, gelecek alımları kar realizasyonuyla karşılayabilir ve bugün gün içerisinde gelecek önemli veri akışına yönelik pozisyon ayarlamasına gidebilir."

  Dolar tarafında ise sakin bir seyir izleniyor. Sabah açılışta 1.22 YTL'nin üzerine çıkan dolar daha sonra bu sınırın altına indi. Dolar kuru şu sıralar 1.2150-60 bandında bulunuyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı