Gündem Haberleri

  Borsa düştü yatırımcılar polisle çatıştı

  AA
  14.02.2011 - 11:19 | Son Güncelleme:

  Bangladeş'de borsanın değer kaybetmesine tepki gösteren küçük yatırımcılar borsa binası dışında polisle çatıştı.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor          

  Dakka Borsasında gösterge endeks bugün yüzde 7.27 değer kaybederek, 6.052 puana düştü. Bu, 20 Ocak'tan bu yana görülen en hızlı günlük düşüş oldu. Borsadaki bu sert düşüşe tepki gösteren yüzlerce gösterici borsa binası önünde toplanarak lastikleri ateşe verdi ve polise taş atarak, Maliye Bakanı Abülmail Abdülmuhit'in istifasını istediler.

  Polis saatlerce trafiği engelleyen kızgın göstericilerle copla müdahale  etti.

  Borsadaki küçük yatırımcılardan Şefikur Rahman değer kaybına tepkisini, "Hisse fiyatlarının düşüşünün sürmesinden kim sorumlu? Niçin bu sorumlular bulunmadı ve cezalandırılmadı?" diyerek dile getirdi. Yatırımcı Rakibul Hak da, "Bize borsanın bu hafta yönünü yukarı çevireceğini garanti ettiler. Bu olmadığı için  hayal kırıklığına uğradım ve kızgınım" dedi.

  Dakka Borsası'nın geçen yıl yüzde 80 değer kazanması üzerine yüz binlerce küçük yatırımcının borsaya yöneldiği ülkede, geçmişte mevduatlarının yüzde 75'ini  borsaya yatıran bankalar ve diğer finans kuruluşlarının borsaya daha fazla yatırım yapmaktan kaçınması da bireysel yatırımcıların kaygılarını artırıyor.
         
  Borsadaki düşüş nedeniyle son haftalarda yatırımcılar sık sık polisle çatışıyor. Dakka Borsasında en hızlı düşüş 660 puanla 10 Ocak'ta yaşanmıştı.
         
  Başbakan Şeyh Hasina geçen hafta borsa yetkililerine, büyük bölümü küçük yatırımcı olmak üzere 3.3 milyon kişinin işlem yaptığı borsaya istikrar kazandırmak için derhal adım atması çağrısında bulunmuştu.
         
  Hasina ve rakibi eski Başbakan Begum Halid Ziya, birbirlerini fiyatlardaki düşüşlere katkıda bulunmakla suçluyor.

  Başbakan Hasina geçen hafta mecliste yaptığı konuşmada, "Onlar (Halid ve  müttefikleri) borsada tedirginliği teşvik ediyor, büyük bir anarşi yaratmaya  çalışıyor ve bundan yararlanmaya çabalıyorlar" dedi.

  Halid Ziya ise borsadaki düşüşün, hükümetin bir şeyleri idare etmedeki beceriksizliğini daha fazla kanıtladığını söyledi.

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                   <ı style="mso-bidi-font-style: normal">

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                <ı style="mso-bidi-font-style: normal">

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">http://twitter.com/HurriyetEkonet<ı style="mso-bidi-font-style: normal">   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı