Gündem Haberleri

  Borsa 58 bini de geçti, bayrama çifte rekorla girdi

  Esra SAHİCİ
  12.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) 58 bin puanı aşarak bayrama çifte rekorla girdi.

  Yurtdışı piyasalarda esen olumlu rüzgar ve içeride faiz indirim beklentisiyle hareket eden İMKB 58.182 puana kadar yükselerek seans içi, 58.053 puanla ise kapanış rekoru kırdı.

  ASYA BORSALARI REKOR KIRDI: ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz indirimine devam edeceği konusundaki beklentilerin güç kazandığı yurtdışı piyasalardaki olumlu seyir borsaları tarihi seviyelere taşıdı. Önceki gün ABD’de Boeing’in Dreamliner jet uçağında teslimatlarının gecikeceği tahminini açıklaması ve şirketlerden gelen bilanço açıklamalarının kár görünümleriyle ilgili kaygılar yaratması nedeniyle Dow Jones ve S&P 500 endeksleri önceki gün değer kaybetti. Asya borsalarında ise kazançlar artarkenn Güney Kore, Avustralya ve Singapur piyasaları yeni rekor seviyeler yükseldi.

  AVRUPA BORSALARI PRİMLİYDİ: Avrupa borsaları ise dün güne alım yönünde hareketle başladı. Avrupa borsalarında enerji ve madencilik şirketlerinin, son iki haftadır süren hızlı yükselişi canlı tutmasıyla, hisselerin kazançları arttı. Telefonica ise temettü ve kár artışı vaatlerinin ardından yüzde 3’ten fazla değer kazandı. Avrupa çapında önde gelen hisseleri kapsayan FTSEurofirst 300 Endeksi ise yüzde 0.55 artış yakaladı. Japon Merkez Bankası’nın (BOJ) faizi değiştirmemesi de piyasalarda yükselişi tetikledi.

  TEK SEANSTA ÇİFTE REKOR: Ramazan Bayramı öncesi tek seans işlem yapılan İMKB Ulusal 100 Endeksi, Avrupa borsalarının işlemlere artıda başlamasının etkisiyle yükselişe geçti. Endeks hızla rekor seviyelere doğru hareket eden endeks, tek seans içinde çifte rekorla bayram hediyesini de yatırımcılara sundu. Endeks bankacılık sektör hisseleri eşliğinde en yüksek 58.182 puana kadar çıkarak seans içi zirveye ulaşırken, kapanışı da rekor düzeyden yaptı. Endeks seans sonunda yüzde 1.11 yükselişle 58.053 puandan tüm zamanların en yüksek seviyesinden kapandı.

  FAİZ İNDİRİMLERİ COŞTURUYOR: Sınır ötesi operasyon tedirginliği ve ABD Temsilciler Meclisi’nin Dış İlişkiler Komitesi’nde sözde Ermeni soykırımının tanınmasını sağlayan tasarının kabul edilmesinin ardından ABD-Türkiye ilişkileri açısından önemli olacak bu gelişmenin bayram sonrasında etkili olabileceği tahmin ediliyor. Dış piyasalardaki hareketi izleyen İMKB’nin bu gelişmeleri şimdilik fiyatlamadığı yorumu yapılıyor. Piyasaların ABD Merkez Bankası FED ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’ndan (TCMB) gelecek faiz indirimine odaklı seyir yaşadığına dikkat çeken analistler, borsadaki zirve seviyelere ilişkin "Yatırımcı tek seansta Avrupa’ya odaklandı. Merkez Bankası’nın faiz toplantısı öncesinde endeks yüksek değerini korudu" dedi.

  DOLAR 1.18 YTL’DEKALDI: Sözde Ermeni soykırımın tanınmasını sağlayan tasarının kabul edilmesinin ardından doların yukarı yönlü açılması bekleniyordu. Ancak dolar güne 1.1860 YTL düzeyinden başladı. Gün içinde 1.1910 YTL’ye kadar tırmandı. Pazartesi valörlüde 1.1860 YTL’ye indi ve serbest piyasada günü 1.1950 YTL’den tamamladı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı