Gündem Haberleri

  Borrell'den 'Kıbrıs'ı tanı şartı

  Hürriyet Haber
  19.03.2005 - 17:01 | Son Güncelleme:

  Avrupa Parlamentosu Başkanı Josep Borrell, 3 Ekim'deki müzekerelerde Türkiye ve Kıbrıs’ın da aralarında bulunduğu 26 ülkenin masada olacağını belirterek, "Eğer biriyle müzakere ediyorsan onu tanıdığın kendiliğinden anlaşılan birşeydir" dedi.

  ZORLU BİR MÜZAKERE

  "Türkiye’nin Uyum Protokolü’ne imza atması Rum Kesimi’ni tanıma anlamına gelir mi gelmez mi?" yönündeki karşılıklı açıklamalara bir yenisi daha eklendi. Yunanistan’da yayınlanan Ta Nea gazetesine demeç veren Borrell, üyelik müzekerelerinin başlaması için Türkiye’nin "Kıbrıs"ı tanıması gerektiğinin açık olduğunu belirtti. Borrell, "Bunun Erdoğan ile yapılan çetin bir müzakere konusu olduğunu da biliyorum" diye konuştu.

  Borrell, Türkiye ve Kıbrıs’ın da aralarında bulunduğu 26 ülkenin masada olacağına dikkat çekerken, "Eğer biriyle müzakere ediyorsan onu tanıdığın kendiliğinden anlaşılan birşeydir" şeklinde konuştu.

  Türkiye’nin dış politikasında her zaman ABD ile ilişkilerine ayrı bir öncelik verdiğine işaret eden Borrell, Türkiye’nin, soğuk savaş döneminde ABD için "Batmayan bir uçak gemisi gibi" olduğunu öne sürdü. Borrell, bu yüzden, ABD’nin, Türkiye’nin AB üyeliği için Avrupa’ya baskı yapmak için nedenleri olduğunu söyledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı