Gündem Haberleri

  Bornova, Homeros turizmine yönelecek

  Medat ŞENAY (A.A)
  31.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yunan edebiyatının ilk büyük ozanı, İlyada ve Odysseia destanlarının yazarı Homeros, Bornova ilçesinin dünyaya tanıtımına “itici rüzgâr” olarak destek sağlayacak.

  Bornova Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır, MÖ 8 veya 9. yüzyıllarda, İzmir bölgesinde yaşayan ozanın Bornova’nın önemli değerlerinden biri olduğunu söyledi. “Kıyı Ege’de ve Yunan adalarında 7-8 yerde yaşadığı rivayet edilir. Oysa eserlerinde Meles Çayı’ndan bahseder, bu nedenle Bornova en güçlü ihtimal. Homeros ile ilgili etkinliklerle Bornova’nın ismini dünyaya duyurabiliriz. Bu amaçla festival, şenlik, şölenler yapacağız. Homeros’u sahiplenen diğer kentlerle de ortak çalışma içinde olacağız.”

  Bornova’nın tarihini yeniden canlandırarak, ilçeyi bir çekim merkezi haline getireceklerini ifade eden Sındır, Homeros’un yaşadığı tahmin edilen mağaralarda kazı çalışmalarının yapılabileceğini söyledi. “İzmir’e gelen turist, İzmir’i Homeros ile anıyorsa, Bornova’da mağaralarda yaşadığını biliyorsa, buna yönelik, turisti çekecek mekânlar yaratırsanız, o turisti Bornova’ya getirirsiniz. Birkaç unsuru rota üzerinde yaşatabilirseniz, turist gelir. Örneğin Bornova Misketi, Levanten Köşkleri, Yeşilova Höyüğü’nü rota üzerinde gösterirseniz, turisti daha çabuk çekersiniz. Bunun çabasını gösteriyoruz.”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı