Gündem Haberleri

  'Bornova Bornova' gösterimde

  Hürriyet Haber
  13.11.2009 - 11:11 | Son Güncelleme:

  İnan Temelkuran’ın bu yılki Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde beş ödül birden alarak yıldızlaşan filmi ‘Bornova Bornova’, bugün gösterime giriyor.

  İnan Temelkuran’ın bu yılki Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde beş ödül birden alarak yıldızlaşan filmi ‘Bornova Bornova’, bugün gösterime giriyor.

   

  İŞTE FİLMİN FRAGMANI

   

  Filmde Öner Erkan, ‘En İyi Erkek Oyuncu’ Damla Sönmez de ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’ ödüllerini almıştı.

   

  Diğer rollerde ise Kadir Çermik, Erkan Bektaş ve Selen Uçar isimlerine rastlıyoruz. ‘Bornova Bornova’, Antalya’da ayrıca En İyi Film, En İyi Kurgu ve SİYAD Ödülü’nün de sahibi olmuştu.

  İzmirli İnan Temelkuran, ikinci uzun metrajlı çalışmasında kendi çocukluğunun geçtiği Bornova semtindeki gençlerin çıkışsızlıklarını anlatıyor. Kahramanlar, dizinden sakatlandığı için futbol hayatına son vermek durumunda kalan Hakan, ‘düz’ liseden mezun olacağı için üniversiteyi düşlemeye bile tenezzül etmeyen Özlem, dergilere pornografik hikâyeler yazarak geçinen doktora öğrencisi Murat ve mahallenin ‘torbacısı’ Salih.

   

  Tüm bu karakterlerin birbiriyle kesişen hikâyeleri ortaya son derece etkileyici bir film çıkartıyor. Temelkuran, bu çıkışsız hayatların ardındaki bir sebep olarak 12 Eylül’le birlikte Türkiye’nin sürüklendiği sosyal ortama işaret ediyor.

   

   

  FİLMİN GALASI İZMİR'DE


  /images/100/0x0/55ea3757f018fbb8f871e9d746. Altın Portakal Film Festivali'nde en iyi film, en iyi erkek oyuncu, en iyi kurgu ödüllerini alan İzmirli yönetmen İnan Temelkuran'ın “Bornova Bornova” filminin galası İzmir'de gerçekleşti.

  Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, Dokuz Eylül Sürekli Eğitim Merkezi (DESEM) sinema salonunda ilk gösterimi yapılan filmin galasını Bornova Belediyesi organize etti.

  Film öncesi düzenlenen kokteyle film oyuncuları Öner Erkan, Kadir Çermik, Damla Sönmez, Erkan Bektaş'ın yanı sıra Bornova Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır, Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven ve İzmirli birçok sanatsever katıldı.

  Yönetmen İnan Temelkuran, bu tarz filmin birçok mekanda yapılabileceğini ancak İzmir'i iyi tanıdığını, İzmirlinin dilini iyi bildiğini, bu yüzden tercihini İzmir'de kullandığını ifade etti. Filmde kullanılan dilin çok ayrıntılı ve yöresel olduğunu bu yüzden uluslararası festivallere katılmak amacı taşımadığını kaydeden Temelkuran, komedi tarzında bir film için çalıştığını vurguladı.

  /images/100/0x0/55ea3757f018fbb8f871e9d9İnan Temelkuran'ın annesi Lale Temelkuran, filmin aslında sadece Bornova'yı anlatmadığını, 12 Eylül sonrası üzerinden asfalt geçen gençleri anlatan filmin, Türkiye'den bir kesit sunduğunu dile getirdi.

  Bornova Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır, şunları kaydetti:

  “Biz Bornova halkı olarak çok heyecanlıyız. Bizden daha heyecanlı olan bir ekip var burada. Onlar Antalya'da Altın Portakal ödülünü alırken bir heyecan yaşadılar ama ben eminim şu an daha büyük heyecan yaşıyorlar. Çünkü o konusu Bornova'da geçen filmin içinde yaşayan halkla bir gala yaşıyorlar. Galadaki coşku muhteşem. Bornova'da bu filmin çekimi esnasında belediye bütçesinden nakdi bir kaynak aktaramamış olsak da filmin çekimi esnasında belediyenin imkanlarını sunma imkanı bulduk. Bu gala ile arkadaşlara destek olma imkanı bulduk. Ben bu ödülü alan İnan'a ve ekipte yer alan oyunculara Bornova halkı adına teşekkür ediyorum.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı