Gündem Haberleri

  Bordo bereli subay ABD madalyasını reddetti

  Uğur ERGAN / ANKARA
  12.05.2017 - 00:20 | Son Güncelleme:

  ABD Başkanı Donald Trump’ın, terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG’ye ağır silah verilmesini içeren kararı onaylamasının ardından, İncirlik’te görevli bir Türk subay, ABD’li komutanın kendisine verdiği madalya ve beratı, 'Bu madalyayı verenler, benim düşmanım olan YPG ile işbirliği içindedir. Onurum bu madalyayı kabul etmeme müsaade etmemektedir' diyerek kabul etmedi. Subayın Suriye’de DEAŞ’la mücadelede kurulan Türkiye-ABD Ortak Koalisyon Karargâhı’nda görevli Özel Kuvvetler (Bordo Bereli) mensubu olduğu öğrenildi.

  KOALİSYON KARARGÂHINDA TÖREN
  Güvenlik uzmanı Abdullah Ağar’ın sosyal medyada paylaştığı ve ilgili makamlarca doğrulanan olay İncirlik’teki koalisyon karargâhında önceki gün yaşandı. ABD Komutanlığı tarafından, gösterdiği üstün başarılarından ötürü bir Türk subayına madalya ve berat takdimi için veda ve madalya töreni düzenlendi.

  Alanında en üst ikinci düzeyde olan madalyayı, ‘Doğal Kararlılık Harekâtı Komutanlığı’ adına ABD’li Albay Kevin Leahy, Türk subaya takıp beratı takdim etti. Ardından Türk subayı tören usulünce konuşmaya başladı. Türk subayın, konuşmasının son bölümündeki sözleri ise bir anda salonda buz gibi bir havanın esmesine neden oldu. Ağar’ın paylaşımına göre, Türk subayı şunları söyledi: “Sizleri yaralamak ve üzmek istemem. Fakat bu madalyayı kabul etmem mümkün değildir. Çünkü bu madalyayı verenler, benim düşmanım olan YPG ile işbirliği içindedir. Onurum bu madalyayı kabul etmeme müsaade etmemektedir.”

  BİRLİKLERDEN TEBRİK YAĞDI
  Türk subayı konuşmasını tamamladıktan sonra kendisine verilmiş olan madalya ve beratı iade etti. Törene katılanlar bu tutum karşısında sessizliğe büründü. Türk subayı madalya ve beratı masaya bıraktıktan sonra salondan ayrıldı. Türk subaya bu davranışı sonrası Türkiye’nin birçok askeri birliğinden de tebrik mesajları yağdığı öğrenildi.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı