Gündem Haberleri

  Borç yüzünden elektriği kesilen evde yangın dehşeti

  Fırat KESKİNKILIÇ- Engin ÖZMEN/EDİRNE, (DHA)
  26.05.2010 - 12:33 | Son Güncelleme:

  Edirne’de toplam 600 lirayı bulan faturaları ödeyemeyen felçli anne ve 2 kızının oturduğu evin elektriği kesildi. Evde aydınlanmak için mum kullanan aile, bu sabah yangın dehşeti yaşadı.Odasında yanık unutulan mumun eşyaları tutuşturması sonucu, yatalak anne 67 yaşındaki Ülfet Daşdelen alevler arasında kalarak öldü. Pencereye çıkan kızları ise komşuların uzattığı merdivenle inerek kurtuldu.

  EDİRNE'DE KORKUNÇ YANGIN

  Dumanların sardığı apartmanda diğer dairelerde mahsur kalan 2’si bebek 10 kişi, itfaiye ekipleri tarafından merdivenle kurtarılırken, evin dışında kurtarma çalışmalarını izleyen ve sürekli annesini sorarak ağlayan 21 yaşındaki Gülçin Daşdelen, annesinin ceset torbası ile çıkarıldığını görünce sinir krizleri geçirdi.                  
       
  Eşi 5 yıl önce ölen ve felçli olduğu için yataktan çıkamayan Ülfet Daşdelen ile kızları Gülçin ve 24 yaşındaki Gülşah Daşdelen, biriken borçlarını ödeyemeyince evin elektriği geçen cuma gönü Trkaya Elektrik Dağıtım A.Ş. (TREDAŞ) ekipleri tarafından kesildi. Babalarından kalan dul ve yetim maaşı ve komşularının yardımıyla geçinmeye çalışan felçli anne ile kızları, aydınlatmada mum kullanmaya başladı. İddiaya göre dün gece anne Ülfet Daşdelen’in kaldığı odada yanık unutulan mumun eşyaları tutuşturması sonucu sabah yangın çıktı. Saat 08.30’da uyandıklarında annesinin odasından dumanlar çıktığını fark eden Gülçin Daşdelen, kapıyı açınca odayı saran alevleri gördü. Odaya giremeyen Gülçin, hemen ablasına seslendi ve itfaiyeye haber verdi.        

  APARTMANDA CAN PAZARI      

  Yangından çıkan dumanlar kısa sürede bütün apartmanı sardı ve 5 katlı apartmandakiler evlerinde mahsur kaldı. Evlerde mahsur kalanlar pencerelere ve balkonlara çıktı. Yanan evin penceresine merdiven uzatan mahalle sakinleri 2 kızkardeşin aşağıya inmesini sağladı. Bu sırada gelen TREDAŞ ekipleri merdivenli araçla evlerinden mahsur kalanları kurtarmaya çalışırken, itfayie ekipleri de yangına müdahale etti. İtfaiyenin merdivenli aracının da gelmesiyle 2’si bebek 10 kişi aşağıya indirildi. Kurtarılanlar dışarıda gözyaşı döktü. Hemen ambulansla hastanelere kaldırılan 10 kişinin sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

  ANNEM ÖLMEDİ, YAŞIYOR DEĞİL Mİ?’       

  Yangından kurtarılan Gülçin ve ablası Gülşah, sürekli evde kalan annelerini sordu. Felçli kadının öldüğünü bilen polis, itfaye ve sağlık ekipleri, ağlayan iki kardeşe annelerinin ölüm haberini bir türlü veremedi. Ablasına sarılan ve yüzü dumandan simsiyah olan Gülçin, “Abla annem iyidir değil mi. Bizi bırakmaz. Ölseydi söylerlerdi bize. Evde oksijen veriyorlarmış. Birazdan çıkartırlar annemi” dedi. Ancak geçen dakikalara rağmen annesi dışarıya çıkmayınca Gülçin, “Annem ölmedi değil mi, yaşıyor. Ne olur annemin yanına gideyim. Onu göreyim. Bana ihtiyacı vardır” diyerek eve girmek istedi. Ancak polis ekipleri buna izin vermedi. Gülçin ekiplere eve girmek için uzun süre yalvardı.

  ‘DAYIYA SİTEM VE TEPKİ’

  Bir süre sonra kendisini cep telefonundan arayan dayısına Gülçin, “Size yalvardım ‘elektrikleri açtırın, yardım edin bize’ diye. Ama etmediniz, ev yandı. Annem içeride kaldı” diye bağırdı. Çevrede toplananlar, Gülçin’in bu feryatları üzerine gözyaşlarını tutamadı. Sinir krizi geçiren Gülçin’i ablası sakinleştirmeye çalıştı.

  POLİS MÜDÜRÜNE BAŞ EĞDİREN SORU

  Bu sırada Gülçin, kurtarma çalışmalarını yöneten Edirne Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi Müdürü Turan Mısırlı’nın yanına geldi ve içeriye girmek istediğini söyledi. Mısırlı, ekiplerini çalışması olduğunu belirterek buna izin vermedi. Bu sırada Gülçin, “Sizin anneniz yok mu? Ne olur anlayın beni. Siz de bir evlatsınız” dedi. Bu sözler üzerine Asayiş Şube Müdürü konuşamadı ve başını önüne eğdi.

  İtfaiye ekipleri çalışmaların tamamladıktan sonra eve gelen nöbetçi Cumhuriyet Savcısı Sami Kerpiççi incelemelerini tamamladıktan sonra cesedin morga kaldırılması talimatını verdi. Bu sırada evin önünden hiç ayrılmayan Gülçin’i polis ekipleri ve komşuları uzaklaştırmak istedi ancak başarılı olamadı.

  CESET TORBASINI GÖRÜNCE

  Annesi Ülfet Daşdelen’in ceset torbasına konulan cansız bedeni apartmandan dışarıya çıkartıldığında Gülçin ve ablası Gülşah sinir krizleri geçirdi. Ceset Trakya Üniversitesi Edirne Tıp Fakültesi Hastanesi morguna kaldırılırken, abla ve kardeş de Edirne Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı