Gündem Haberleri

  Booker Ödülü için geri sayım hızlandı

  Hürriyet Haber
  14.10.2003 - 16:07 | Son Güncelleme:

  Edebiyat dünyasının saygın ödüllerinden biri olan Booker için geri sayım hızlandı. Şimdi edebiyat çevreleri soluğunu tutmuş, hangi yazarın ödüle değer görüleceğinin açıklanacağı anı bekliyor. Geçen yıl Kanadalı yazar Yann Martel'in kazandığı ödüle altı yazar aday gösterildi. Ödülü kazanan yazan 50 bin pound'un da (115 milyar TL) sahibi olacak.

  Booker Ödülü'nün bu yılki adayları arasında en dikkat çeken yazar 35 yaşındaki Monica Ali. Geçen bir yıl içinde yıldızı parlayan Ali, ödülün en güçlü adayı olarak gösteriliyor. Yazar "Brick Lane" adlı kitabıyla ödüle aday. İngiltere'de doğup büyüyen yazar Bangladeş asıllı.

  Ödülün ilginç adaylarından biri de DBC Pierre. Asıl adı Peter Finlay olan yazar Dirty But Clean (Kirli Ama Temiz) takma adıyla tanınıyor.  "Vernon God Little" adlı romanıyla ödüle aday olan yazar bir arkadaşının evini satıp parasını uyuşturucu ve kumara yatırmasıyla tepki çekmişti.

  Margaret Atwood, gelecekçi romanı "Oryx and Crake", Damon Galgut "The Good Doctor", Clare Morrall "Astonishing Splashes Of Colour" ve Zoe Heller "Notes on a Scandal" ile ödülün adayları.

  Booker Ödülü İngilizce yazan yazarlara veriliyor. (BBC) 

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı