Gündem Haberleri

  Bonn'da anlaşma sağlandı

  Hürriyet Haber
  03.12.2001 - 13:55 | Son Güncelleme:

  Almanya`nın Bonn kentinde süren Afganistan konferansında uzlaşma sağlandığı ve anlaşmanın yarın imzalanacağı bildirildi.

  Görüşmelere Kuzey İttifakı adına katılan bir yetkili, AFP`ye yaptığı açıklamada, konferanstaki Afgan delegelerin iktidarın  paylaşımı konusunda vardıkları anlaşmanın yarın imzalanacğını belirtti.

    
  YÖNETİME ESKİ KRAL YANLILARI GETİRİLECEK  
     
  Almanya`nın Bonn kentindeki Afganistan konferansında, geçici hükümetin başına eski Kral Zahir Şah yanlılarının getirilmesi ve bakanlıkların diğer gruplar arasında paylaşılması konusunda anlaşmaya varıldı.  

  Görüşmelere Kuzey İttifakı adına katılan, isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili, konferansa katılan 4 heyetin tüm gece çalışarakBM tarafından kaleme alınan bir taslak konusunda tamamen anlaşmaya vardıklarını ve anlaşmanın yarın imzalanacağını belirtti.  

  Eski Kral Zahir Şah`ın heyetinin geçici hükümetin başına getirileceğini belirten Kuzey İttifakı yetkilisi, bakanlıkların da ağırlıklarına göre diğer gruplarca paylaşılacağını söyledi.

  RABBANİ `OLUR` VERİYOR 
     
  Kuzey İttifakı lideri Burhaneddin Rabbani, geçici Afgan yönetiminin liderliğine olası 4 adaydan birini kabul etmeye karar verdi. Rabbani`nin sözcüsü Necibullah Haşimi, Rabbani`nin, geçici yönetimin başkanı konusunda BM önerilerini onayladığını ve Bonn`daki heyeti yetkilendirdiğini söyledi. 

  Afganistan`da geçici yönetimin liderliğine Hamid Karzai, Abdüssettar Sırat, Sibgetullah Mocaddedi ve Seyid Ahmed Gaylani`den birisinin seçilmesi bekleniyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı