Gündem Haberleri

  Bonn’a misilleme

  Hürriyet Haber
  10.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Alman Çalışma Bakanı Norbert Blum'un resmi davetlisi olarak 15 Mart'ta Bonn'a gitmesi gereken Çalışma Bakanı Nami Çağan, gezisini erteledi. Blum'un çok kısa bir görüşme yapabileceğini açıklaması üzerine ziyaretten vazgeçen Çağan, ‘‘Bu şartlar altında Bonn'a gitmenin bir anlamı kalmadı’’ dedi. Karar, Bakanlar Kurulu'nda da benimsendi.

  Başbakan Mesut Yılmaz'ın Almanya Başbakanı Helmuth Kohl'ün politikasını eleştiren demeciyle tırmanan kriz, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nami Çağan'ın Bonn gezisinin ertelenmesine neden oldu. Çağan'ın Almanya gezisine gitmeme kararı dün Bakanlar Kurulu'nda da benimsendi. Çağan, yaklaşık 2 milyon Türk'ün yaşadığı Almanya'ya geçen yıl sonunda gitmeyi planlamış, ancak Alman Çalışma Bakanı Norbert Blum'un yoğun işlerini gerekçe göstererek randevu vermemesi üzerine bu gezi ertelenmişti. Karşılıklı yazışmalar sonucunda Çağan'ın 15-19 Mart arasında Blum'un resmi davetlisi olarak Bonn'u ziyareti kararlaştırıldı. Ancak, bu kez de Başbakan Yılmaz'ın İngiliz Financial Times Gazetesi'ne verdiği demeç üzerine ortaya çıkan kriz nedeniyle gezi ikinci kez ertelendi.

  BLUM'DAN TAVIR

  Türkiye-Almanya arasında yaşanan ‘Hitler Krizi’ üzerine, 20 yıldır Alman Çalışma Bakanlığı'nı yürüten Blum, Türkiye'ye tavır koyarak programda değişiklik yaptı. Blum, Çağan ile çok kısa bir görüşme yapabileceğini, ancak, iki ülke heyetleri arasında yapılacak görüşmeye başkanlık etmeyeceğini Türk tarafına bildirdi. Çağan da, Blum'un bu tavrı üzerine, ‘‘Bu durumda Bonn'a gitmenin bir anlamı kalmıyor. Ben de geziyi ertelerim’’ görüşünü benimsedi. Gelişmeleri, dünkü Bakanlar Kurulu'nda anlatan Çağan’a, Başbakan ve diğer bakanlar da onay verdiler ve gezi kesin olarak ertelendi.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı