Gündem Haberleri

  Bombayla geldi, torbayla gitti

  Hürriyet Haber
  06.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  PKK'lı kadın terörist, Adana Emniyet Müdürlüğü Mali Şube ve Telsiz Haber Merkezi'nin bulunduğu binaya intihar saldırısı yaptı. 11'i Emniyet mensubu, 14 kişinin yaralandığı olayda terörist parçalandı.

  ADANA Emniyet Müdürlüğü'nün Mali Şube ve Telsiz Haber Merkezi'nin bulunduğu binaya dün ‘‘Berfin-Zozan’’ kod adlı 19 yaşındaki Ruşen Tabancı adlı PKK'lı kadın terörist, bombalı intihar saldırısında bulundu. Diyarbakırlı kadın teröristin parçalanarak öldüğü saldırıda, 11'i Emniyet mensubu, 3'ü vatandaş toplam 14 kişi yaralandı. Patlamada nizamiye yıkılırken, çevredeki binaların da camları kırıldı.

  Hamile görünümlü siyah şalvar giyen kadın terörist, saat 16.20'de yeşil renkli 01 DZ 841 plakalı Şahin marka otomobilden indi. Vücuduna sardığı patlayıcıları hamile giysisi içinde gizleyen kadın terörist, eliyle zafer işareti yaptıktan sonra PKK lehine slogan atarak nizamiye kapısına doğru koştu ve üzerindeki bombayı patlattı. Kadın terörist parçalanarak ölürken, Eğitim Şube Müdürü Hasan Genç, polis memurları Levent Beler, Bayram Kuru, Yaşar Doğan, Mehmet Telsiz, Nuri Conker, Hasan Akça, Alay Rençber, Emniyet teknisyenleri Nermin Yıldırım ve Erdoğan Aslan, Emniyette görevli bekçi Hüseyin Köse ile çevreden geçmekte olan vatandaşlar Ahmet Taşa, Alaattin Özkıran (12) ve Salih Çelik yaralandılar. Emniyet Müdürlüğü'ne ait 1 otomobil ile 1 minibüs ve Büyükşehir Belediyesi'ne ait otobüs de hasar gördü.

  BİR BOMBA PATLAMADI

  Saldırının ardından bölgede yapılan araştırmada Hamas usulü intihar saldırısında bulunan kadın teröristin üzerinde 1 kilogram TNT kalıbı ile parça tesirli 4 el bombasından 3'ünün patladığı belirlendi. Patlamayan el bombası da uzmanlar tarafından tesirsiz hale getirildi. Patlamanın şiddetiyle kadın teröristin vücudu parçalanarak geniş bir alana yayılırken, kolları bulunamadı.

  Bu arada, görgü tanıkları kadın canlı bomba Ruşen Tabancı’nın yanında bir erkek teröristin de bulunduğunu ve yaralı olarak kaçtığını söylerken, yetkililer bu konuda bilgi vermediler.

  AİLESİNDEN AYRI YAŞIYORMUŞ

  Saldırıyı gerçekleştiren kadın terörist Ruşen Tabancı'nın 1.5 yıldır ailesinden ayrı yaşadığı öğrenildi. İskenderun Sebze Halinde komisyonculuk yapan Hanifi ile Fatma Tabancı'nın yedi çocuğundan biri olan teröristin ailesinin, iki hafta önce İskenderun'danj Mersin'e gittiği tespit edildi.

  TEPKİLER

  Vatandaşlar öfkeli

  Güvenlik güçleri bölgede geniş çaplı operasyonlar sürdürürken, bölgede toplanan vatandaşlar ‘‘Kahrolsun PKK’’, ‘‘İmralı Apo'ya mezar olacak’’ sloganları attılar. Polis kalabalığı daha sonra dağıttı.

  Saldırıyı bekliyorduk

  Bir polis yetkilisi olaydan sonra yaptığı açıklamada, ‘‘İhbar gelmişti. Böyle bir saldırıyı bekliyorduk. Ancak Emniyet’in hangi birimine olacağı ve saati belli değildi’’ dedi.

  Mavi otomobil aranıyor

  Görgü tanıklarından 11 yaşındaki Gazanfer Karmış olayı şöyle anlattı: ‘‘Siyah şalvarlı bir kadının zafer işareti yaparak Emniyet Telsiz Merkezi'ne doğru koştuğunu gördüm. Hemen ardından da patlama oldu’’ dedi. Seyyar karpuzcu görgü tanığı Dahan Kılıç ise mavi renkli bir otodan inen kadının polislere doğru koştuğunu ifade ederek, ‘‘Büyük bir patlama oldu. Araba ise durmaksızın yoluna devam etti’’ dedi.

  3 yıl önce de aynı saldırı

  Adana'da 25 Ekim 1996 tarihinde bir otomobilden inen hamile görünümlü 17 yaşındaki Leyla Kaplan adlı terörist, koşarak Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü binasına girmek istemiş, başaramayacağını anlayınca nizamiye yakınında üzerindeki 3 kilo TNT'yi patlatmıştı. Bombalı intihar saldırısında Kaplan parçalanarak ölürken; 3 polis ve 1 vatandaş yaşamını yitirmiş, 7'si polis 11 kişi de yaralanmıştı.

  Ecevit: Olay çok üzücü

  BAŞBAKAN Bülent Ecevit, İstanbul Avcılar'dan sonra dün akşam üzeri Adana'da gerçekleşen patlamayı üzücü bir olay olarak nitelendirdi. Ecevit, dün Başbakanlık'tan çıkışta yaptığı açıklamada, terör olayları konusunda elden gelen her önlemin alındığına dikkat çekerek, ‘‘Fakat bu türlü bireysel eylemler tabii her zaman yapılabilir. Ama eninde sonunda failler yakalanıyor. Umarım bunda da yakalanacaktır’’ diye konuştu.  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı