Gündem Haberleri

  Bombaya şafak operasyonu

  Çetin AYDIN/İSTANBUL
  18.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Olimpiyat Stadı yakınlarında bulunan 6 kilo 622 gram A4 patlayıcıyla ilgili gözaltına alınan bombacı Metin İnce tutuklanırken, yardım ve yataklık suçlamasıyla gözaltına alınan Özkan Bayhan serbest bırakıldı. İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, bu soruşturma kapsamında dün sabaha karşı Maltepe ve Ümraniye’de helikopter destekli yeni bir operasyon düzenledi.

  Operasyonda, tutuklanan Metin İnce gibi yurtdışı kamplarında bomba eğitimi alarak İstanbul’a geldikleri öne sürülen diğer bombacılar Tahsin Uray ve Hatice Bozkurt gözaltına alındı. PKK’nın özel kuvvetler birliğinde yer aldıkları iddia edilen İnce, Uray ve Bozkurt’un İran uyruklu Mehmet Avrovçi’nin Zeytinburnu’ndaki evinde 19 temmuz 2011 günü buluştukları belirlendi. Bu buluşmaya BDP Milletvekili Sebahat Tuncel’in şoförü Gülten Çatalbaş’ın da katıldığı tespit edildi. Çatalbaş, Uray, Bozkurt, ve Avrovçi de operasyon kapsamında gözaltına alındı. Uray’ın 2008 yılında suikast planı yapmak suçlamasıyla tutuklandığı, tahliyeden sonra yeniden örgüte katıldığı tespit edildi.

  Tuncel: Şahsıma yönelik komplo

  Gülten Çatalbaş’ın adı Kartepe deniz otobüsünü kaçırırken öldürülen Mensur Güzel’in aranan kardeşi Şeyma Güzel’in Sebahat Tuncel tarafından Sabiha Gökçen Havalimanı’na bırakılması sırasında geçmişti. Güvenlik kameralarına yansıyan görüntülerde; Tuncel’in havaalanına getirdiği Güzel gözaltına alınırken, Tuncel ve şoförü Çatalbaş aynı karede yer alıyordu. Tuzla’da Nisan 2011’de Gülizar Turhan ve Mazlum Singil taşıdıkları ses bombasının patlaması sonucu yaralanmış, Güzel’de bu kişilerle bağlantılı olduğu gerekçesiyle tutuklanmıştı. Sebahat Tuncel, dün yaptığı yazılı açıklamada, “Şoförümün asılsız iddialarla gözaltına alınmasını şahsıma yönelik bir komplo olarak değerlendiriyorum” dedi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı