Gündem Haberleri

  Bombalı saldırı şüphelisi tuzağıyla işadamını kaçırdılar

  Turaç TOP- Taylan YILDIRIM/İZMİR, (DHA)
  05.10.2007 - 15:48 | Son Güncelleme:

  ALMANYA'da bir temizlik şirketi sahibi Enver Akdemir, iş görüşmeleri ve tatil için geldiği İzmir'de, kendilerini polis olarak tanıtan üç kişi tarafından, “Şirinyer'deki bombalı saldırıları soruşturuyoruz, emniyete gitmemiz gerek” tuzağıyla kaçırılıp 16 saat rehin tutuldu. Ailesinden serbest bırakılmasına karşılık 400 bin euro istenen Akdemir, cep telefonunu takibe alan polisin operasyonuyla Aydın'da rehin tutulduğu bağ evinde kurtarıldı. Alman ve İzmir polisinin ortaklaşa gerçekleştirdiği baskınlarda, işadamı Akdemir'in kaçırılması olayına karışan 3 kişi İzmir'de, 2 kişi de Almanya'da yakalandı. İzmir'de gözaltına alınan biri kadın 3 kişi, işlemlerinin ardından adliyeye sevkedildi.

  Aslen Muşlu olan, 30 yıl önce gittiği Almanya'da kurduğu temizlik şirketinin sahibi olan 45 yaşındaki Enver Akdemir, yaklaşık bir ay önce, hem iş görüşmeleri, hem de tatil için İzmir'de yaşayan kardeşi Daimi Akdemir'in Bornova İlçesi'ndeki evine geldi. Geçen salı günü, Buca İlçesi'ne bağlı Şirinyer Semti'ndeki bir kişinin ölümü, dokuz kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan bombalı saldırılardan bir gün sonra Akdemir'in oturduğu eve giden Y.A. ve yanındaki kimliği belirsiz iki kişi, kendilerini polis olarak tanıtıp, “Şirinyer'deki bombalı saldırıları soruşturuyoruz, emniyete gidip ifadenizi almamız gerek” tuzağıyla kaçırdı. İşadamı Akdemir, Y.A. ve yanındaki iki kişi tarafından zorla götürüldüğü Aydın'daki 55 yaşındaki A.Ö.A. ve 45 yaşındaki H.A. çiftine ait bağ evinde rehin alındı.

  400 BİN EURO FİDYE

  İşadamı Akdemir'i kaçıran ve rehin tutan saldırganlar, daha sonra kardeşi Daimi Akdemir ve Almanya'daki eşini telefonla arayıp serbest bırakılmasına karşılık 400 bin euro fidye istedi. Ödenmemesi halinde ise öldürüleceği tehditinde bulundu. Aldığı tehdit telefonun ardından İzmir Emniyeti Gasp Büro Amirliği'nde başvuran Daimi Akdemir, şikayetçi oldu. Eşi de Alman polisine durumu bildirdi.

  ZORLU 16 SAAT

  Alman polisiyle de irtibata geçilip genişletilerek sürdürülen soruşturma sırasında, aileye açılan telefonun teknik takibiyle işadamı Akdemir'in Aydın'da bulunduğu saptandı. Harekete geçen ekipler, İncirliova İlçesi'ndeki bağ evine yapılan baskınla işadamı Akdemir'i, 16 saatlik esaretten kurtardı.

  ZANLILAR ARASINDA AKRABALARI VAR

  Baskında, bağ evinin sahibi A.Ö.A. ile eşi H.A. ve işadamı Akdemir'in akrabası E.A. yakalandı. Operasyonun Almanya ayağında, Akdemir'in amcasının oğlu 43 yaşındaki M.A. ve E.A.'nın ağabeyi 41 yaşındaki E.A. da yakalandı. Soruşturmayı sürdüren polis, olaya karışan Y.A. ile kimliği belirsiz iki kişinin yakalanması için çalışmaların sürdüğünü bildirdi. İşlemleri tamamlanan üç zanlı, ‘polis süsü vermek suretiyle adam kaçırıp hürriyetini tahdit etmek, fidye istemek ve nitelikli yağma’ suçlarından işlem yapılıp İzmir Adliyesi'ne sevkedildi. Almanya'daki iki zanlı hakkında ise orada yasal işlem yapılacağı kaydedildi.

  ÇOK KORKTUM

  16 saatlik esaretin ardından operasyonla kurtarılan işadamı Akdemir, “Eve gelip patlamalardan benim sorumlu olduğumu söylediler. Emniyete gideceğimizi söylediler. Daha sonra yolda gerçek niyetlerini açıkladılar. Çok korktum. Eğer polisin operasyonu olmasaydı belki hayatta olmayabilirdim. Şimdi çok mutluyum” diyerek tepkisini dile getirdi.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı