Gündem Haberleri

  Bombalı ihale

  Hürriyet Haber
  08.01.2002 - 02:02 | Son Güncelleme:

  Manavgat'ın MHP'li Belediye Başkanı Zeynel Şenol, Evren-Seki Beldesi sahilindeki turizm tesisi imarlı arsaları, seçtiği 7 firmaya pazarlık usulüyle 49 yıllığına kiraladı.

  Usulsüz ihaleye Mustafa Boztepe önderliğindeki bir grup büyük tepki gösterdi. Boztepe ile arkadaşlarını canlı yayına çıkaran Klas TV ve Venüs Radyo patlayıcıyla tahrip edildi.

  Antalya'>nın Manavgat İlçesi'nde yayın yapan yerel Klas TV ile Venüs Radyo'nun, kentin Türkbeleni kesimindeki vericilerinin 15 Aralık'ta bombalanmasının, belediyenin arazi ihalesiyle ilgili yayınlardan kaynaklandığı ileri sürüldü.

  Manavgat Belediye Başkanı MHP'li Zeynel Şenol'un sahildeki turizm alanlarını ihale edeceğini açıklamasına rağmen, pazarlık usulüyle tanıdığı 7 firmaya kiralaması, iddiaya göre ilçedeki karışıklığın ilk adımını oluşturdu. Manavgat'ın Evren-Seki Beldesi sahilindeki turizm tesisi imarlı arsalar, 1983'te dönemin Belediye Başkanı Remzi Güven tarafından Manavgat Belediyesi'ne kazandırıldı. Sonraki başkanlar Avni Akın, İbrahim Sırrı Sözen ve Akay Şenel döneminde de tapu kayıtları kesinleştirildi. 18 Nisan'da MHP'den başkan seçilen Zeynel Şenol, 2001'in Kasım ayında işadamlarıyla Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası'nda (MATSO) toplantı yaptı. Başkan Şenol, işadamı ve turizmcilere ‘‘Bekleyin, ihale hakkında duyuru yapacağız’’ dedi. 5 Aralık tarihinde ise ihalenin yapıldığı kamuoyunda dilden dile dolaşmaya başladı.

  PAZARLIK USULÜ İHALE

  Adalet Partisi eski Milletvekili Hasan Fehmi Boztepe'nin oğlu Mustafa Boztepe'nin önderliğini yaptığı bir grup, ihalenin perde arkasını araştırmaya ve olayların üzerine gitmeye başladı. Manavgat halkı ve turizmciler, bu ihalenin nasıl yapıldığını, kimlerin katıldığını ve hangi şartlarda bu arazilere sahip olduğunu bilmek istiyordu. Yoğun baskı üzerine 10 Aralık 2001'de Başkan Zeynel Şenol, yazılı bir açıklama yaparak 102 bin metrekarelik alanın ihalesinin şeklini ve hangi firmalara verildiğini duyurdu. Bu açıklamayla birlikte kamuoyundaki baskı da arttı. Başkan Şenol, Devlet İhale Kanunu'nun 51'inci maddesinin (g) fıkrası gereği kendisinin seçtiği 7 firmaya pazarlık usulüyle denize sıfır bu arsaları, 49 yıllığına kiraladığını açıkladı.

  FİRMALARIN ÇELİŞKİLERİ

  Başkan Şenol, aynı açıklamasında kamuoyunun haberdar olmadığı 2 parselin satışının yapıldığını da duyurdu. Toplamı 70 bin metrekare olan bu 2 arsayı satın alan firmanın ise Koray Aydın'a yakın olan kişilere ait olduğu söylentisi yayılmaya başladı.

  Bu arada, ihalenin verildiği firmaların bir kısmının, bugüne kadar hiç turizm faaliyeti gerçekleştirmediği yayıldı. İhaleyle arazi tahsisi yapılan 7 şirket için yapılan araştırmada, 1’inin hiçbir faaliyet göstermediği ortaya çıktı.

  VERİCİLER TAHRİP EDİLDİ

  Bütün bu çelişkiler, yerel gazete ve televizyonlara da haber olmaya başladı. Yerel yayın yapan ‘Klas TV’nin sahibi Cengizhan Demirkaya ile ‘Venüs Radyo’nun sahibi Doğan Sönmez, ihalenin perde arkasını araştırarak olayın üzerine gittiler ve Boztepe ile arkadaşlarını canlı yayına çıkardılar. Geniş katılımlı son canlı yayın ise 14 Aralık akşamı yapıldı. 15 Aralık gecesi ise yerel televizyon kanalı ile radyonun Türkbeleni'ndeki vericileri kimliği belirsiz kişiler tarafından patlayıcı kulanılarak tahrip edildi. İhaleyle ilgili çelişkiler, 25 Aralık 2001'de Hürriyet Gazetesi'nde Yalçın Bayer'in köşesinde yayınlandı.

  Manavgat birbirine girdi

  Usülsüz ihalenin Manavgat'ta günün konusu haline gelmesini, Adalet Partisi eski Milletvekili Hasan Fehmi Boztepe'nin oğlu Mustafa Boztepe'nin önderliğini yaptığı bir grup sağladı. ‘Klas TV’nin sahibi Cengizhan Demirkaya ile ‘Venüs Radyo’nun sahibi Doğan Sönmez, olayı araştırıp Boztepe'yi canlı yayına çıkarınca da olanlar oldu. TV ve radyo binası bombalandı.

  Arsa tahsisi yapılan firmalar

  Manavgat Belediyesi'nin sahilde turizm alanı olarak ayrılan belediyeye ait arazileri ve tahsis edilen 7 firmanın adları şöyle:

  117 Ada 1 Parsel Akıllı İnş. Tur. Yat. ve İşl. San.Tic. A.Ş.

  116 Ada 1 Parsel Tümbüloğlu Tic. Turizm A.Ş.

  115 Ada 1 Parsel Hastur Hastane ve Turizm İşl. A.Ş.

  110 Ada 2 Parsel Turab Tur. Tic. A.Ş.

  109 Ada 1 Parsel Sağ-Tur Sağlık Hizmetleri Tur.San ve Tic. A.Ş.

  105 Ada 1 Parsel Karamancı Turistik Tesisleri A.Ş.

  103 Ada 1 Parsel Yaşar Turizm Yatırımcılar ve İşl. A.Ş.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı