Gündem Haberleri

  Bombalarımız pek çok

  Hürriyet Haber
  24.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İçişleri Bakanı Tantan'ın sözünü ettiği bombayı soran gazetecilere, Emniyet Genel Müdürü Turan Genç, ‘‘Bizim bildiğimiz pek çok bomba var. Sayın Bakan'ın bunlardan birini kastetmiş olabilir’’ karşılığını verdi.

  EMNİYET Genel Müdürü Turan Genç, ‘‘Sayın İçişleri Bakanı'ın bildiği pekçok bomba var. Onları herhalde zamanı geldikçe açıklayacaktır. Çünkü bir kısmı sorgulama soruşturma aşamasında olduğu için, sayın bakan hukuka ve bu tür çalışmalara pür dikkat ve özenli davranmaktadır’’ dedi.

  Turan Genç, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde Hukuki Yardım Araştırma ve Danışma Merkezi Başkanlığı'nın kurulmasıyla ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Gazetecilerin, ‘‘Tantan'ın sözünü ettiği bomba Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım'ın yakalanması olabilir mi?’’ şeklindeki soruya karşılık Genç, ‘‘Şimdi bizim bildiğimiz bombalar vardır, sayın bakanın açıklamayı düşündüğü bomba vardır. Yani çeşitli bombalar içerisinden bir tanesini bakanımız açıklamaya karar vermiş olabilir’’ dedi.

  MENFAATİ OLAN ÜLKELER

  Genç, ‘‘Tantan'ın, söylediği nüfuz casusluğu’’ kavramının ardında ne olup olmadığının sorulması üzerine, ‘‘Türkiye üzerinde bir takım menfaati olan gruplar, ülkeler olabilir. O ülkelerin de Türk vatandaşlarından yararlanmak ve kendi hesaplarına insan çalıştırmak gibi yöntemleri olabilir. Bu tarih boyunca olmuştur’’ dedi. Her ülkenin bir başka ülkeden gerek parayla gerek menfaat karşılığı taraftar bulup bilgi toplayabildiğini vurgulayan Genç, ‘‘Yani bu Türkiye'de yapılıyor olabilir’’ dedi.

  Türkiye'de yapılan operasyonlarda yakalanan kişileri destekleyen, onlara eğitim veren, onları yönlendiren bir takım ülkelerin olduğunu söyleyen Genç, ‘‘O ülkelerin Türkiye'deki faaliyetlerinde kullandıkları veya destekledikleri kişiler olduğunu operasyonlar gösterdi. Bu konuda bir tereddüt olmaması lazım. İran veya başka ülkeler her ülke hesabına çalışan insanlar olabilir. Yani olmaz diye bir şey söz konusu değil’’ diye konuştu.

  İRAN'A VİZE İHTİMALİ

  Genç, kastettiği ülkenin İran olup olmadığının sorulması üzerine de ‘‘Ben bir şey kastetmedim’’ karşılığını verdi.

  Genç, İran'lılara vize uyulanıp uygulanmayacağı sorusuna karşılık, ‘‘Düşünülebilir. Ancak buna hükümet karar verir’’ dedi. Genç, Türkiye'de çok sayıda İran'lının kaçak olarak yaşadığını belirterek, ‘‘Cebinde yeterli döviz olmayanları, Türkiye'nin huzurunu ve ekonomosine zarar verenleri yakalayıp sınır dışı ediyoruz’’ dedi.

  Genç, ‘‘Ne oldu da yıllardır faili meçhul kalmış siyasi cinayetler birden bire aydınlatılıverdi?’’ sorusuna verdiği cevapta, ‘‘En başta Sayın Bakan, ben, bazı arkadaşlar değişti’’ karşılığını verdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı