GeriGündem Bombacıya 1349 yıl hapis istendi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bombacıya 1349 yıl hapis istendi

Bombacıya 1349 yıl hapis istendi

İstiklal Caddesi’ni 2016 yılında kana bulayan, dört kişinin öldüğü terör örgütü DEAŞ’ın canlı bomba saldırısıyla ilgili davanın dünkü duruşmasında savcı, 3 sanığın 6’şar kez ağırlaştırılmış müebbet ve 870 ile 1349’ar yıl arasında değişen hapis, iki sanığın ise 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

Beyoğlu, İstiklal Caddesi’nde Yunanistan Konsolosluğu önünde 19 Mart 2016’da meydana gelen 3’ü İsrailli biri İranlı 4 kişinin öldüğü, 44 kişinin yaralandığı canlı bomba eylemine ilişkin dava karar aşamasına geldi.

Davaya ilişkin görüşünü açıklayan duruşma savcısı, 3 sanığın 6’şar kez ağırlaştırılmış müebbet ve 870 ile 1349’ar yıl arasında değişen hapis, iki sanığın ise 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

İstanbul 23’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya 6’şar kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılanan Ercan Çapkın (SEGBİS ile) Hüseyin Kaya ile 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan İbrahim Gürler ile Mehmet Mustafa Çevik katıldı.

‘DEĞİŞİK AŞAMALARDA İŞTİRAK ETTİLER’

Davaya ilişkin görüşünü açıklayan duruşma savcısı, IŞİD/DEAŞ terör örgütünün talimatı ile canlı bomba Mehmet Öztürk tarafından bombalı eylemin gerçekleştirildiğini hatırlattı. Sanıklar Erkan Çapkın, Ercan Çapkın ve Hüseyin Kaya’nın bu eyleme değişik aşamalarda iştirakçi ve yardımcı olup birlikte hareket ettiklerini öne sürdü.

‘CANLI BOMBA OLARAK YETİŞTİRİLDİLER’

Mütalaada, “Sanıklar Ercan Çapkın ve Hüseyin Kaya ile yakalanan sanıklar İbrahim Gürler, Mehmet Mustafa Çevik’in IŞİD/DEAŞ terör örgütü üyesi oldukları bu üyelerin daha sonra gerçekleşecek canlı bomba saldırı eylemlerinde kullanılmak üzere yetiştirilip hazır hale getirildiklerinin anlaşıldığı, ancak bu sanıkların 19 Mart 2016’da meydana gelen İstiklal Caddesi patlamasına katkıda bulunduklarının bu eylemin gerek planlanması gerek gerçekleşmesi aşamasında herhangi bir rol aldıklarının belirlenemediği anlaşılmıştır” denildi.

DURUŞMA ERTELENDİ

Savcı sanıklardan Ercan Çapkın’ın 6 kez ağırlaştırılmış müebbet ile 871 yıldan 1349 yıla kadar, Hüseyin Kaya ve Erkan Çapkın’ın 6’şar kez ağırlaştırılmış müebbet ile 870 yıldan 1346’şar yıla kadar, Mehmet Mustafa Çevik ve İbrahim Gürler’in ise 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi. Duruşma sanıkların son savunmalarını hazırlamaları için ertelendi.

4 KİŞİ ÖLMÜŞTÜ

Cumhuriyet savcısının hazırladığı 7 sayfalık esas hakkındaki mütalaada, terör örgütü DAEŞ tarafından 19 Mart 2016’da Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde gerçekleştirilen canlı bomba saldırısı detaylı bir şekilde anlatıldı. Saldırıda biri eylemi gerçekleştiren olmak üzere 5 kişi hayatını kaybetmiş, 44 kişi de yaralanmıştı.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle