Gündem Haberleri

  Bombacılar kıskaçta

  Hürriyet Haber
  07.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İçişleri Bakanı Cahit Bayar, Çankırı'daki bombalı saldırıda kullanılan patlayıcının belirlendiğini, patlamaya 4-5 kiloluk dinamitin neden olduğunu bildirdi. Saldırıyla ilgili olarak iki kişinin eşkali polise dağıtılırken, saldırganların kullandığı 34 UBA 52 plakalı Şahin marka otomobil Ankara Polatlı'da bulundu. TİKKO'nun elinde halen 45 kilo daha dinamit bulunduğu bildirildi.

  EŞKALLERİ BELİRLENDİ

  Bakan Bayar, dün Türkiye genelinde çok kapsamlı bir çalışma yapıldığını belirtti ve ‘‘Şu anda adres tespiti, faillerin tespiti babında iyi çalışmalar var’’ diye konuştu. Bu arada dün öğle saatlerinde, saldırıyla ilişkili görülen iki kişinin açık kimlikleri emniyet birimlerine bildirildi.

  Çankırı'da gözaltındaki 18 kişinin sorgularından elde edilen bilgiler doğrultusunda arananlarla ilgili Emniyet birimlerine şu bilgiler verildi:

  ‘‘1'inci şüpheli Savaş Doğan 1975 doğumlu. Çorum Sungurlu nüfusuna kayıtlı. Seyfettin oğlu. 1.75 boyunda esmer, ince, uzun boylu. Zayıf yüzlü, kahverengi gözlü, düz siyah saçlı. Kalın çerçeveli gözlüklü, siyah kazaklı. 2'nci şüpheli Mustafa Eren 1975 doğumlu. Tokat Çandır nüfusuna kayıtlı. Hüseyin oğlu. 1.70 boyunda. Beyaz tenli, yeşil gözlü, toplu yüzlü, bıyıksız, zayıf. Dalgalı, kumral saçlı. Mavi kot pantolonlu, koyu renk kazaklı. 34 UBA 52 plakalı bej renkli şahin marka otomobil kullanıyorlar.’’ Ancak, Tokat'ın Çamdere Köyü nüfusuna kayıtlı 24 yaşındaki Mustafa Eren'in nüfus kağıdını kaybettiği için 5 ay önce polise başvurduğu ortaya çıktı. Emniyet yetkilileri her iki isme ait sahte kimlik düzenlenmiş olabileceğini belirttiler.

  OTOMOBİL BULUNDU

  Bu arada Çankırı'daki bombalama eylemini gerçekleştirenlerin kullandığı 34 UBA 52 plakalı Şahin marka otomobil dün akşam Ankara'nın Polatlı İlçesi’nde terk edilmiş halde bulundu. Otomobilde Ankara'dan gelen bomba uzmanı timlerin yaptığı araştırmada patlayıcı bulunamadı. Araçtaki parmak izleri tespit etmek için çalışma başlatıldı.

  50 KİLO ÇALINMIŞ

  Valiye yapılan suikastı TİKKO örgütünün üstlendiğini hatırlatan bir bomba uzmanı, ‘‘TİKKO, geçtiğimiz yıl Çorum Sungurlu'dan 50 kilo dinamit çalmıştı. Dinamitin 5 kilosunu Çankırı'daki suikastta kullandılar. Ellerinde halen 45 kilo daha dinamit var’’ dedi. Suikastçıların çok usta olduklarını belirten aynı uzman, ‘‘Muhtemelen, bombayı otomobilin bagajına yerleştirmişler. Bomba yüklü aracı da makam arabasının en fazla yavaşladığı köşebaşına ve yolun sağ tarafına park etmişler. Vali, makam aracının sağında oturduğundan, hedefi yok etmek için müthiş bir plan hazırlanmış’’ yorumunda bulundu.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı