Gündem Haberleri

  Bombacı çocuk okullu oldu

  Hümeyra PARDELİ / ERZURUM, (DHA)
  10.10.2011 - 11:23 | Son Güncelleme:

  AK Parti Erzurum İl Başkanlığı binası önüne kuzeni 19 yaşındaki R.S. ile birlikte parça tesirli bomba koyduğu iddiasıyla 15 ay tutuklu kalan 16 yaşındaki Ö.S. yeniden okullu oldu. Yargılandığı Çocuk Mahkemesi’nce 4 yıl 9 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılan Ö.S., tutukluluk halinin kaldırılması için başvurulan bir üst mahkeme tarafından, okulunun aksamaması için tahliye edildi.

  Cumhuriyet Caddesi’ndeki AK Parti İl Başkanlığı binasının önündeki çöp kutusuna 20 Temmuz 2010 günü saat 23.45 sıralarında bir poşet bırakıldı. Güvenlik kameraları tarafından anında fark edilen poşetin içinde parça tesirli bomba olduğu belirlendi ve uzman tarafından kontrollü olarak patlatıldı. Kamera görüntülerinden yola çıkılarak gerçekleştirilen operasyonlarda, olayla ilgili R.S. ile kuzeni Ö.S., yakalandı ve tutuklandı. Bingöl Karlıova nüfusuna kayıtlı olan kuzenlerin, gece çöp kutusuna bıraktıkları bombayı ertesi gün caddenin kalabalık olduğu sırada uzaktan kumandayla patlatmayı planladıkları iddia edildi.

  ’KUZENİM POŞETİ VERİP ÇÖPE ATMAMI İSTEDİ’

  Yaşı küçük olduğun için Çocuk Mahkemesi’nde, ’silahlı örgüt üyeliği, infial yaratacak düzeyde hareket etmek, tehlikeli madde bulundurmak’ suçlarından yargılanan Ö.S., 29 Eylül günü karar duruşmasına çıktı. Poşeti koyduğunu doğrulayan ancak içinde bomba olduğunu bilmediğini belirten Ö.S., "Ben suçsuzum. Kuzenimle gezerken elindeki poşeti verip, çöpe atmamı istedi. İçinde ne olduğunu bilmiyordum. Ben lise öğrencisiyim. Okumak istiyorum. Bu yüzden tahliyemi talep ediyorum" dedi.

  Hakkında 12 yıl hapis cezası istenen Ö.S., 15 ay tutuklu kaldıktan sonra Çocuk Mahkemesi tarafından 4 yıl 9 ay 15 gün hapis ve 2 bin 500 lira para cezasına çarptırıldı.

  AVUKATTAN BİR ÜST MAHKEMEYE İTİRAZ

  Çağdaş Hukukçular Derneği Çocuk Komisyonu Başkanı olan Ö.S.’nin avukatı Müşir Deliduman bir üst mahkemeye tahliye talebinde bulundu. Avukat Deliduman müvekkilinin yaşının küçük olduğunu, yeterli sürede cezaevinde kaldığını, şartlı salıverme koşullarının oluştuğunu, bütün delillerin toplandığını, öğrenci olduğu için okuluna devam etmesi gerektiğini belirterek, Yargıtay’ın kararı gelinceye kadar tutuksuz kalmasını istedi.

  CEZAEVİNDEN ÇIKTI, OKULUNA BAŞLADI

  Avukat Müşir Deliduman’ın itirazını değerlendiren Erzurum 3’ncü Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, talebi yerinde buldu. Mahkeme, suça sürüklenen çocuğun, tutuklu halinin kaldırılması ve salıverilmesine oy birliği ile karar verdi. Yaklaşık 15 ay cezaevinde kalan Ö.S., 3 Ekim günü cezaevinden çıktı. Bir lisenin 2’nci sınıfına başlayan Ö. S., yarım kalan eğitim- öğretimini tamamlayacağını bildirdi.

  KUZENİ TUTUKLU YARGILANIYOR

  Öte yandan bomba olayında Ö.S. ile birlikte olan kuzeni Rıdvan S. ise Erzurum Özel Yetkili 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde aynı suçlardan yargılanıyor. Son olarak 28 Eylül günü hakim karşısına çıkarılan R.S. duruşmada Kürtçe ifade vermek istemiş ve mahkeme heyeti bunu kabul etmemişti. Bunun üzerine avukatları savunma hazırlamak için ek süre isteminde bulunduğu için duruşma ertelendi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı