Gündem Haberleri

  Bomba yüklü gemi Çanakkale'den ayrıldı

  Hürriyet Haber
  14.04.2004 - 14:53 | Son Güncelleme:

  Çanakkale Boğazı'ndan geçiş yaparken, 1.5 ay önce Kilitbahir önlerinde karaya oturan patlayıcı yüklü ''Delfin-1'' adlı gemi, Çanakkale'den ayrıldı.

  Patlayıcı yükü taşıdığını beyan etmediği için Türk Boğazları DenizTrafik Tüzüğü düzenini ihlal ettiği gerekçesiyle Çanakkale Liman Başkanlığı tarafından 6 milyar lira para cezası kesilen Ukrayna bandıralı 193 grostonluk gemiye, para cezası ve kurtarma masraflarınınödenmesinin ardından hareket etme izni verildi.
    
  Denizcilik Müsteşarlığı tarafından ''Şüpheli Gemi'' olarak nitelendirilen ve kurtarıldıktan sonra yaklaşık 1.5 aydır Karanlık Liman mevkiinde bekletilen geminin, Ege Denizi'ne açılarak Beyrut'a gitmek üzere yola çıktığı bildirildi.
    
  Delfin-1 adlı Ukrayna bandıralı yük gemisi, 19 ton barut yükü ile Çanakkale Boğazı'ndan geçiş yaparken, Eceabat İlçesi Kilitbahir  önlerinde karaya oturmuş, gemi kaptanı yükünü bildirmeyerek, boş olarak geçiş yaptığını belirtmişti.
    
  Yapılan araştırmada, gemide 391 kutu kapsül (10 bin 49 kilogram) ve 88 tahta kutuda barut yükü (9 bin 245 kilogram) olduğu tespit edilmişti.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı