Gündem Haberleri

  Bomba patlarken evleniyorduk

  Hürriyet Haber
  09.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Mumcu suikastı sanıklarından Abdulhamit Çelik'in, bombanın patladığı saatlerde İstanbul'da evlendiği ortaya çıktı. Çelik'in eşi Tuba Çelik ''Kocam o günlerde Ankara'ya gitmedi, çünkü düğün hazırlığı yapıyorduk'' dedi.

  MUMCU suikastı sanığı Yusuf Karakuş'un Ankara'da İranlılar’la bağlantıyı sağladığını söylediği Abdülhamit Çelik'in, bomba patladığı saatlerde İstanbul'da evlendiği ortaya çıktı. Kocasının suçsuz olduğunu öne süren Tuba Çelik, ‘‘Kocam o günlerde hiç Ankara'ya gitmedi. Çünkü düğün hazırlıklarıyla ilgileniyordu’’ dedi.

  Serbest ticaret yapan kocasının cumartesi sabaha karşı saat 04.00 sıralarında Fatih'teki evlerine gelen polisler tarafından yaka paça gözaltına alındığını söyleyen Tuba Çelik, evlerinde 8 saat boyunca arama yapıldığını kaydetti. İki çocuk sahibi Tuba Çelik sabaha karşı yapılan baskın ve sonrasını şöyle anlattı:

  EVİ 8 SAAT ARADILAR

  ‘‘Polis içeriye girdi. Önce eşime silah nerede diye sordu. O da silahı olmadığını söyledi. Dinlemediler evde 8 saat boyunca silah aradılar. Bulamayınca eşimi alıp götürdüler. Polislere ‘eşimi neden götürüyorsunuz' diye sorduğumda bana eskiden suç işleyen birisiyle arkadaşlığı olduğu için cevabını verdiler. Ve eşimi alıp götürdüler. Evde alakalı alakasız birçok fotoğrafı ve belgeyi götürdüler. Çocukların dışarıda patlattığı maytapları bomba diye aldılar. Ben kendisiyle daha sonra görüşemedim’’ dedi.

  VİDEO KASETTE VAR

  24 Ocak 1993 saat 13.28 Mumcu otomobilinde patlayan bomba ile hayatını kaybederken, aynı saatlerde Fatih, İskenderpaşa Camii'nin altındaki salonda da öğle namazının ardından, olayın sanıklarından Abdülhamit Çelik, Tuba Akbulut ile dünya evine girdi.

  Mumcu suikastı ile ilgili olarak gözaltına alınan ve poliste her şeyi en ince ayrıntısına kadar anlatan Yusuf Karakuş'un Ankara'ya birlikte gidip, İranlılar’la buluştuklarını, Uğur Mumcu'nun otomobiline bomba konulması eylemine katıldıklarını itiraf ettiği Abdülhamit Çelik bomba patladığı saatlerde evlendi. Kocasının Mumcu suikastı ile hiçbir ilgisinin olmadığını öne süren Tuba Çelik, ‘‘Abdülhamit ile iki yıl nişanlı kaldık. 24 Ocak 1993 günü öğlenden sonra İskenderpaşa Camii'nde düğünümüz oldu. Bununla ilgili video kaset görüntüleride fotoğraflar da vardı. Polis operasyon yaptığı gün götürdü. Eşimle ilgili iddialar asılsızdır, tanıklarımız var. Ne İranlılar ile görüştü. Ne de suikastta görev aldı.

  Olaydan iki ay öncesiniden itibaren düğün hazırlıklarımıza başladık. 22 Ocak günü Ankara'ya gitmesi mümkün değildi. Çünkü beraber düğün alışverişine gittik. Düğünde video görüntülerini Mehmet Ali Tekin çekerken Hasan Kılıç ve Mehmet Şahin'de düğünde bulundular. Her üçü de gazeteden arkadaşları olduğu için sürekli görüşürdük. Yusuf Karakuş'u tanıdığını sanmıyorum’’ diye konuştu.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı