Gündem Haberleri

  Bomba İRAN’dan suikast Savama’dan

  Hürriyet Haber
  11.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Mumcu suikastinin izini süren emniyet birimleri, İran Gizli Servisi Savama'ya ulaştı. Üç İranlı ajanın parçalarını İran'dan getirip Ankara'da monte ettikleri bombayı Mumcu'nun otomobiline yerleştirdiği ortaya çıktı. Gözaltındaki 9 sanık, İranlı ajanları fotoğraflarından teşhis etti.

  UĞUR Mumcu suikastinde kullanılan bombanın İran Gizli Servisi Savama tarafından konulduğu ortaya çıktı. Mumcu'nun otomobiline bomba koyan 3 İranlı, diplomat değil, istihbarat ajanı. Bombayı koyan İranlılar şu anda Ankara Emniyeti'nde sorgulanan 9 zanlı tarafından fotoğraflarından teşhis edildi. Soruşturmanın tamalanmasından sonra Türkiye, üç ajanın isimlerini delilleriyle İran'a verecek. İranlılar Türkiye'de ya da uluslararası tarafsız bir mahkemede yargılanacak.

  Ortaya çıkan deliller ışığında Mumcu suikasti şöyle gerçekleşti.

  Savama'nın bomba uzmanları suikastten üç gün önce Ankara'ya geldi. Yanlarında bombanın parçalarını da getirdiler. Plastik patlayıcı ve tetik sistemi Ankara'da birleştirildi.

  ÖNCE KEŞİF YAPMIŞLAR Yusuf Karakuş ile Abdulhamit Çelik, suikastten bir hafta önce Mumcu'nun evinin bulunduğu Karlı Sokak'ta keşif yaptılar. Taşeronlar o zaman da Aydos Otel'de kaldılar.

  İKİ OTOMOBİLLE GİTTİLER Mumcu'nun otomobiline bomba yerleştiren üç İran'lı olay yerine özel bir otomobile gitti. Abduhlamit Çelik de İranlıların bulunduğu özel otoya bindi. Özel otomobili İranlı kullandı. Bu İran'lı bomba yerleştirilirken otomobilden hiç inmedi. Bu sırada kendilerini bir taksi ile Yusuf Karakuş takip etti. İran'lı 2 gizli servis ajanı plastik patlayıcıyı Mumcu'nun otomobilinin altına koydu.

  İRTİBATI KILIÇ KURDU İranlı ajanlar Mumcu'ya suikast yapılacağı talimatını Selam Gazetesi eski sahibi Avukat Hasan Kılıç'a verdi. Kılıç, talimatı Yusuf Karakuş ve Abdulhamit Çelik'e iletti. Suikastten sonra İranlı ajanlar, Hasan Kılıç'a 800 bin ABD doları ödedi.

  KARAKUŞ'UN İTİRAZI Hasan Kılıç, parayı arkadaşlarına vermedi. Yusuf Karakuş, ‘‘Beyt-ül mal ortaktır. (Müslümanın hazinesi ortaktır)’’ diyerek Hasan Kılıç'la kavga etti. Yusuf Karakuş bu yüzden Hizbullah örgütüne girdi ve kendilerinin yakalanmasına neden olan özgeçmiş yazısını Hizbullah lideri Hüseyin Velioğlu'na gönderdi.

  İRANLILAR TEŞHİS EDİLDİ Sorgusu süren 9 zanlı, kendilerine gösterilen fotoğrafların içinden, Mumcu'nun otosuna bombayı koyan İranlıları tek tek teşhis etti. Mumcu soruşturması tamamlandıktan sonra, Türkiye delilleri İran devletinin önüne koyup iadelerini isteyecek. Eğer İran ajanları vermezse Türkiye bu kişilerin uluslararası tarafsız bir mahkemede yargılanmalarını sağlayacak.

  PASAPORTLARINDA SAYFA KALMAMIŞ Şu an Mumcu soruşturması nedeniyle gözaltında tutulan 9 kişinin, 1980 yılından bu yana 40-50 kez İran'a gittikleri onlaşıldı. bu yüzden zanlıların pasaportlarında damgasız sayfa kalmadığı görüldü. Polis sorgusu süren zanlıların İran'a gittiklerinde, ne zaman, hangi otellerde kaldıklarını tek tek belirledi. Ayrıca terörün Türk taşeronları olan sanıklar, İran'da eğitim gördükleri kampların tek tek krokisini çizdiler.

  Gözaltındaki 9 zanlı, 1988-1995 yılları arasında Ankara'da işlenen 21 ayrı faili meçhul suikast konusunda da bildiklerini anlatıyor. Aralarında Ehud sedan ve Wictor marvic'in de bulunduğu 5 ayrı bombalı suikast konusunda önemli bilgiler verdiler.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı