Gündem Haberleri

  Bölünme paniği

  Hürriyet Haber
  05.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Tayyip Erdoğan'ın, ‘‘FP ile olmaz. Yeni partiye ihtiyaç var sözleri’’ FP'de bölünme paniği yarattı. Kutan, Erdoğan'ı çağırıp, ‘‘Yeni parti mi kuracaksın?’’ diye soracak. Gül'e ise ‘‘Erdoğan, siz olmadan bu işe kalkışmaz değil mi?’’ diye soran Kutan, ‘‘Evet, kalkışmaz’’ yanıtını aldı.

  FP'de tasfiye tehdidi

  FP Genel Başkan Yardımcısı Ertan Yülek, devlet memurlarının iki yıldan beri fişlendiğini belirterek, ‘‘Fişleyen fişlenir. Siz artı liste yapıyorsanız, birileri eksi liste koyuyor. Kullanmış oldukları yanlış değerlendirmeler birgün kendilerine geri teper’’ dedi.

  Yülek, düzenlediği basın toplantısında, Tayyip Erdoğan'ın parti kuracağı iddiaları için de, ‘‘Bize gelen haberlere göre böyle bir şey yok. Ben konuşmadım, arkadaşlarım konuşmuşlar, böyle bir şey yok’’ diye konuştu.

  Yülek, partideki il teşkilatlarının tasfiyesiyle ilgili de, ‘‘Tasfiyeyi kimse tasvip etmez. Biz de etmiyoruz. Ama çalışmayan il başkanlarını çalıştırmak için yenileri gelecek. Bu her partide vardır, bundan sonra da olacaktır. Başarılı olmayan iller için fesihler olmuştur. Bu teşkilatı daha canlı hale getirmek içindir’’ dedi.

  Yülek, yasaklı lider Necmettin Erbakan'ın uzun süreden beri kayıp olduğu yönündeki haberlerin anımsatılması üzerine de, ‘‘Erbakan geçen hafta Cuma'ya gitti, Altınoluk'ta olduğunu biliyoruz ama başka yerde de olabilir. Niye kaybolsun ki, kaybolması için bir sebep yok’’ diye ekledi.

  KAPATMA ve kongre iptali davaları nedeniyle güç günler geçiren FP'yi şimdi de bölünme korkusu sardı. Tayyip Erdoğan'ın ‘‘FP ile bir yere varılmaz, yeni partiye ihtiyaç var’’ sözleri, Genel Başkan Recai Kutan ve parti yönetiminde ‘‘Erdoğan, ekibiyle birlikte partiden kopuyor’’ paniğine yol açtı. Bir süredir örgütleri dolaşıp, parti yönetimini topa tutan Erdoğan'ın, ‘‘Hoca ve arkadaşlarıyla yol yürünmez, bir yere gidilmez. Artık kendimize yeni bir çizgi çizip, yol tutturmamız gerekiyor. Hoca ve ekibi yüzünden artık bu ülkede normal inanan insanlar bile baskı altında’’ sözleri de FP kulislerine bomba gibi düştü. Erdoğan cephesindeki bu hareketlilik FP'yi karıştırırken, Genel Başkan Recai Kutan'ı da hareketlendirdi. Kutan, Erdoğan ile önümüzdeki hafta İstanbul'da görüşerek, ‘‘Ne yapmak istiyorsun? Yeni parti mi kuracaksın?’’ sorusunu sormaya hazırlanıyor. Kutan, geçen hafta kendisini ziyaret ederek örgütlere yönelik tasfiye operasyonunun durdurulmasını isteyen yenilikçi kanadın lideri Abdullah Gül'e de, Erdoğan'ın FP'yi bölebileceğine ilişkin endişesini aktardı. Kutan, Gül'e önce, ‘‘Erdoğan ne yapar?’’ sorusunu yöneltti, ardından da, parti kurabileceği yönündeki endişesini dile getirerek, ‘‘Erdoğan, siz olmadan yeni parti kurmak gibi bir işe kalkışmaz değil mi?’’ sorusunu sordu.

  ERDOĞAN'A YAPTIRIM

  Gül’ün, ‘‘Evet, kalkışmaz’’ yanıtının Kutan'ı rahatlatmaya yetmediği bildirildi. Gül ile görüşmesinden sonra haftasonu yapılan il başkanları toplantısında, Erdoğan'ı ilk kez açıkça hedef alan Kutan, son günlerdeki faaliyetleri için ‘‘parti aleyhine çalışıyor’’ dedi. Kutan, önümüzdeki hafta İstanbul'da Erdoğan ile görüşerek, kendisinden ‘‘ne yapmaya çalıştığı’’ konusunda ‘‘izahat’’ isteyeceğini söyledi. FP'deki gelenekçi kanatta ‘‘partiye zarar veriyor, yıpratıyor’’ eleştirilerine hedef olan Erdoğan'ın bu faaliyetlerine ‘‘mani olunması’’ ve gerekirse kendisine ‘‘yaptırım uygulanması’’ yönünde talepler de dile getiriliyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı