Gündem Haberleri

  Bolu'da tehlikeli gerginlik 8 saat sürdü

  Mesut ÇATAK-Mutlu YUCA/ BOLU, (DHA)
  14.09.2015 - 10:14 | Son Güncelleme:

  BOLU’nun Mudurnu İlçesi’ne bağlı Taşkesti Beldesi’nde inşaatta çalışan işçilerin bayrak ile ilgili sözleri gerginliğe neden oldu. Yüzlerce kişi okulun etrafında toplanırken, işçiler okulun çatısına sığındı. İnşaatta rehin kalan işçiler, zırhlı polis aracına konularak kaçırıldı.

  Mudurnu’nun Taşkesti Beldesi Benzinlik Mahallesi’nde bulunan bir okulun inşaatında çalışan işçiler ile Türk Bayrağı bulunan araçlarla gezen vatandaşlar arasında tartışma yaşandı. Vatandaşların bayrağa saygı duyulması gerektiğini belirtilmesi üzerine işçiler iddiaya göre, ’Herkes kendi bayrağına saygı duysun’ ifadesinde bulundu. Yaşanan tartışmalar üzerine 8 işçi okula sığınırken, etrafta toplananların üzerine eline geçirdiklerini attılar.

  Olay duyulması üzerine yüzlerce kişi okulun etrafında toplandı. İhbar üzerine olay yerine gelen jandarma olaylara müdahale ederken, okula giren vatandaşları dışarı çıkardı. Vatandaşlar bölücü terör örgütüne tepki gösterirken, şehit babası Ahmet Temel jandarma aracından halka seslenerek dağılmalarını istedi. Bir yüzbaşı da bölücü terör örgütü ile gereken mücadelenin verildiğini belirterek, vatandaşların sakin olmalarını istedi.  Olay yerine gelen Bolu Valisi Aydın Baruş inşaat iskelesinin üzerine çıkarak kalabalık grubu sakinleştirmeye çalıştı. Vatandaşlardan dağılmalarını isteyen Vali Baruş, "Biz devlet olarak gerekeni yapacağız ve onların cezalarını vereceğiz. Herkes kendi cezasını kendi vermeye kalkarsa biz nasıl devlet olacağız. Ortada bir oyun oynanıyor ve oyuna gelmeyin" dedi. Bu sırada kalabalıktaki bazı kişiler Vali Baruş’un konuşmasına tepki göstererek işçilerin kendilerine verilmesini istediler. Vali Baruş’un yaptığı konuşma da kalabalık grubun dağılmasına yetmedi.

  Boluda tehlikeli gerginlik 8 saat sürdü

  İKNA ÇABALARI YETERSİZ KALDI

  Bolu Valisi Aydın Baruş, şehit babası Ahmet Temel, Taşkesti Belde Belediyesi Başkanı Saim Çevik ve bir jandarma yüzbaşının öfkeli grubu ikna etme çalışmaları sonuç vermedi. Vali Baruş başta olmak üzere inşaatın önünde konuşma yapan tüm yetkililer devletin gerekeni yapacağını söyledi. Ancak, öfkeli grup bir türlü dağılmadı.

  OKULU YAKMAK İSTEDİLER

  Tüm uyarılara rağmen okulun etrafında toplananlar inşaatın tüm çıkışlarını tuttu. Gruptaki bazı kişiler inşaatın dışındaki iskele demirlerinden tırmanarak içeri girerken, tahta merdivenlerden inşaata girenler de inşaatta çalışan 8 işçiye ulaşmak istedi. İşçiler 3 katlı inşaatın çatısına çıkarak saklanırken, inşaatta bulunan polis ve jandarmalar öfkeli grubu biber gazı kullanarak engelledi. İnşaata girenler işçilerin eşyalarını pencerelerden dışarı attı. Bu kişiler dışarı çıkarılırken, inşaatın dört bir yanında yakılan ateşler üzerlerine kalas ve kalıp tahtaları atılarak alevin büyütülmesine çalışıldı. Okulun hemen yanında yakılan bir ateşteki alevlerinin okula ulaşmasını isteyen bazı kişiler ateşin üzerine üst üste kalasları attı. Okulu yakarak işçilerin dışarı çıkmasını isteyen kişilerin bu girişimi Taşkesti Belde Belediyesi’ne ait tankerle yapılan müdahale ile önlendi.

  Boluda tehlikeli gerginlik 8 saat sürdü

  BAYRAK YAKILDI İDDİASI

  İddiaya göre, Türk Bayrağı bulunan araçlardaki kişiler bayrağa saygı gösterilmesini isterken, inşaat işçileri, "Herkes kendi bayrağına saygı duysun" deyince olaylar çıktı. İnşaat etrafında toplananlar işçilerin bayrak yaktığı söylentileriyle toplanırken, bayrak yakılmadığı belirtildi. Bazı kesimler, işçilerin cep telefonların da bölücü terör örgütünün bez parçasının fotoğraflarının da olduğunu öne sürdü.

  ZIRHLI ARAÇLA GÖTÜRÜLDÜLER

  Bolu ve Sakarya’dan çok sayıda jandarma ve polis olay yerine gelerek önlem aldı. Sakarya’dan gelen özel harekat polisleri de olay yerinde yerlerini aldı. Bolu Emniyet Müdürü Mustafa Kızılkaya öfkeli grubu dağılmaları konusunda uyardı. Toplananlar inşaatın çevresinden uzaklaştırılmaya çalışılırken, polis ve jandarmalar barikat kurdu. Zırhlı araç olay yerine gelerek inşaata yaklaştı. Saat 03.20 sıralarında jandarma ve polislerin arasında geçen inşaat işçileri zırhlı araca binerken, bazı kişiler taş attı. Bazı kişiler zırhlı araca doğru koşarken, polis biber gazı kullandı. Zırhlı araç inşaat işçilerini aldıktan sonra hızla uzaklaşarak işçileri götürdü. Yaklaşık 7.5 saat süren gerginlik işçilerin inşaattan götürülmesiyle sona erdi.

  Etiketler: Protesto , bolu , gerginlik , gündem
  Son Dakika Haberler

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı