GeriGündem Bolu'da geyik kurtarma operasyonu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  30
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bolu'da geyik kurtarma operasyonu

Bolu'da geyik kurtarma operasyonu
refid:13600097 ilişkili resim dosyası

Bolu Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ekipleri ormanda devriye gezerken yaralı geyiği karların içerisinde bitkin halde buldular.

KURTARMA OPERASYONUNDAN FOTOĞRAFLAR

 

İŞTE BOLU'DAKİ GEYİK KURTARMA OPERASYONU / WEB TV 

Bolu’da, kar kalınlığının 1.5 metreyi bulduğu Abant’ta kar motoruyla devriye gezen Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ekibi, otomobilin çarptığı geyiği karların içerisinde açlıktan bitkin halde buldu. Geyik köylülerin de yardımı ile ormandan yola kadar getirilip kamyonetin kasasına konulup götürüldüğü çiftlikte bakıma alındı.  

Bolu İl Çevre ve Orman Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü’ne bağlı kar motorlu ekip, Abant’ta geyiklerin koruma altına alındığı koruma sahasında devriye gezerken, Çayırbıçkı Mevkii’nde bitkin haldeki geyiği gördüler. Geyiğin sol arka bacağındaki yarayı gören görevliler, durumu yetkililere bildirdiler.      

İl Çevre ve Orman Müdürlüğü’nden veteriner ve görevliler gelerek geyiği yola kadar getirebilmek için çalışma başlattılar. Dereceören Köyü’nde yaşayan köylülerin de yardımı ile karların arasında kaybolan geyik güçlükle yola indirilebildi. Geyiğin boynuz darbelerinden korkan görevli ve köylüler ellerindeki dal parçalarıyla geyiği yola doğru yönlendiler. Yorgun düşen geyiğin yanına yaklaşan görevli ve köylüler, geyiğin boynuzlarından tutarak yola kadar getirdiler. Yere yatırılan geyiğin bacakları bağlanarak İl Çevre ve Orman Müdürlüğü’ne ait kamyonetin kasasına konuldu. Hayvan kasada bulunan tahta paletin üzerine konulurken, üzerine ise üşümemesi için battaniye örtüldü. Geyik, Karacasu Beldesi’nde bulunan bir çiftlikte bakıma alındı.


İl Çevre ve Orman Müdürü Sezgin Akay geyiğe otomobilin çarptığını tahmin ettiklerini belirterek, “Sanıyoruz bir otomobil geyiğe çarpmış. Sol arka bacağında yara var. 5-6 gündür bu vaziyette ormanda gezindiğini tahmin ediyoruz. Devriye gezen ekiplerimiz geyiği baygın halde görmüşler. Ekiplerimiz geyiği görmeseydi belki ölebilirdi. Geyik iyileşene kadar bir çiftlikte bakıma alınacak. Daha sonra burada doğal yaşam alanına bırakacağız” dedi.


 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle