GeriGündem "Bölücü terör, AKP sayesinde siyasallaşıyor"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  23
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Bölücü terör, AKP sayesinde siyasallaşıyor"

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, bölücü terörün AKP sayesinde siyasallaştığını ileri sürdü. İnsanların bireysel anlamda kendilerini özgürce ifade etmelerinden yana olduklarını söyleyen Şandır, “Ama bir dil üzerinden bir farklılık üzerinden ayrı kimlik yaratılması, bu ülkenin toplumunu ileri zaman içerisinde de devletini parçalayıcı bir süreci başlatır” dedi.

Mehmet Şandır, MHP Van il binasında düzenlediği basın toplantısında, gündemdeki konulara değindi. AKP iktidarını sert dille eleştiren Şandır, “Bugün herkes kızgındır. Herkes birbirleriyle çatışmaktadır. Anamuhalefet, iktidar, sivil toplum kuruluşları hep endişelerini öfkelerini ifade etmektedir. Bu gerginlik ülkemize zarar vermektedir” dedi.

CHP Genel Sekreteri Önder Sav’ın makam odasının dinlenmesi dinlenmesi ile ilgili hükümetin üzerine düşen sorumluluğu bir an önce yerine getirmesini isteyen Mehmet Şandır, “Bugün ülkemizde maalesef bazı odaklar, birilerini ve bazı kurumlarını hukuk dışı dinlemektedir. Bu ülkedeki olumsuzlukları tek sorumlusu bu hükümettir” diye konuştu. Şandır, şunları söyledi:
“Bugün eğer ülkede hukuk dışı bir takım dinlemeler oluyorsa, Anayasa Mahkemesi başkanvekili takip edilip, dinleniyorsa anamuhalefet partisi genel sekreteri dinleniyor bu basına sızdırılıyorsa ve Türkiye’de 5 bin tane dinleyici var ve bu kontrol altında değilse, bu AKP’nin sorumluluğu altındadır. Eğer bir suç varsa bu alkeyi millet adına yöneten AKP’ye aittir. Biz MHP olarak hükümeti İçişleri Bakanlığını ve bu konu ile ilgili tüm görevlileri, en kısa sürede suçluları bulup çıkartıp yargıya teslim etmeye davet ediyoruz. Yoksa bu suçun altında AKP kalacaktır.”

MHP’nin dinlenmesi ile ilgili de kaygılarının olduğunu söyleyen Şandır, “MHP olarak bizim de milletvekillerimizin, parti yöneticilerimizin ve parti genel merkezimizin, parti teşkilatlarımızın dinlendiği, takip edildiği ve dosya tutulduğu yönünde endişelerimiz bulunmaktadır” dedi.

AYRI BİR KİMLİK YARATILMAK İSTENİYOR
TRT’de Kürtçe yayla ilgili soruyu yanıtlayan Mehmet Şandır, insanların kendilerini istedikleri şekilde ifade etmelerinden hiç kimsenin korkmaması gerektiğini ve kendilerini de korkmadıklarını kaydetti. İnsanların bireysel anlamda, gündelik yaşamlarında kendilerini özgürce ifade etmesi gerektiğini belirten Şandır, şunları söyledi:
“Bu Türk milletine de Türkiye’ye de yakışır bir durum olurdu. Ama bir dil üzerinden bir farklılık üzerinden, yalnız dil olmayabilir, inanç da olabilir. Bir ayrı kimlik yaratılması bu ülkenin toplumunu ileri zaman içerisinde de devletini, ülkesini parçalayıcı bir süreci başlatır. Van’daki insanımızın sokakta Kürtçe konuşmasından hiçbir şekilde biz rahatsız değiliz. Ama bir farklılığı, anadil olabilir, meshep olabilir kimlikleştirerek o farklılığı toplumdan ayrıştırmak bölücülüktür. Bölücülük sadece terörle olmaz. En büyük tehlike bölücülüktür. Bizde bu ülkenin milletiyle toprağıyla bölünmesine müsaade edemeyiz. Bununla sonuna kadar mücadele edeceğiz. 57 hükümet, AKP hükümetine ‘sıfır terör’ devretmiştir. Ama bunların yanlış politikalarıyla bugün bölücü terör devam etmektedir ve bölücü terörün dayattığı siyaset maalesef bu hükümet tarafından hukukileştirilmektedir. Bugün bölücü terör AKP’nin sayesinde bir yandan siyasallaşmakta, bir yandan da hukuki zemin kazanmaktadır. Bunu kabul edemeyiz. Bu Türk milletinin Türkiye’nin geleceğine ihanet olur.”
Başbakan Erdoğan ve AKP yöneticilerini partilerini kapatma noktasına getirdikleri için millet adına suçladığını söyleyen Mehmet Şandır, “16 milyon insanın oy verdiği bir partinin bugün devletin müesses nizamını yıkmak amacı taşıyan bir organize suç örgütü haline getirildiği iddia ve ithamıyla, temelli kapatılmak talebiyle Anayasa Mahkemesi’ne götürülmüş olmasının birinci sorumlusu AKP’nin yöneticileridir” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle