Gündem Haberleri

  Bolu ve Düzce'de eğitim buruk

  Hürriyet Haber
  11.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Depremin yıkıcı izlerini silmeye çalışan Bolu ve Düzce'de yeni eğitim-öğretim yılına ''buruk'' başlandı. Bolu'da öğrenime başlayan 49 bin öğrenciden 3 bininin çadırkentlerde yaşayor. 13 çadırkentin bulunduğu kentte 3 bin 365 çadırda 10 bin 614 depremzede barınıyor.

  Çok sayıda depremzedenin, çocuklarına kıyafet alamadıkları için ilk günde çocuklarını okula gönderemedikleri dikkatleri çekti.

  Sağlık Mahallesi'nde bulunan Mehmetçik-2 Çadırkenti'nde yaşayan depremzedeler de, çocuklarını okula göndermek için son hazırlıklarını çadırların önünde yaptılar.

  Bir çok depremzede, çocuklarının önlüklerini dahi borçlanarak aldıklarından, kitapları alacak paraları olmadığından okulların duruma rağmen her yıl forma değiştirmesinden şikayetçi.

  Bir çok çadırkent sakini bu koşullar altında devletin gıda ve yemek yardımını kestiği gibi kedilerini de çadırlarda unuttuğundan şikayetçi. Bir çok depremzedeler "Bakanımız, depremzede çocukların kitap ve önlüklerini biz karşılayacağız diyor. Bize her aileden bir çocuğun kitaplarının alınacağı söylendi. 3-4 çocuğu olan depremzedeler ne yapsın'' diye devletten beklentilerini dile getirirdi.

  Halen öğretmen açığı var

  49 bin öğrencinin eğitime başladığı Bolu'da, 12 Kasım depremi sonrasında ortaya çıkan öğretmen açığının ise halen kapanmış değil. 2 bin 109 öğretmenin görev yaptığı Bolu'nun öğretmen ihtiyacı 830. Az sayıda depremzedenin yaşadığı çadırların boşaltılması işlemlerinin ise sürmekte.

  Bazı okullar hala hasarlı

  Düzce'de de yeni öğretim yılı sorunlu başladı. Bazı veliler, onarımı tamamlanmayan az hasarlı okullara çocuklarını göndermedikleri, kimisinin ise çocuklarını onarımın yapılmadığını gördükten sonra okuldan çıkardığı belirtildi.

  Düzce Milli Eğitim Müdürlüğü, yeni öğretim yılında, okul bahçelerine kurulan 216 adet konteynır sınıfta ve onarılan az hasarlı okullarda eğitim yapılacağını belirttiler. İl genelinde 289 dersliğin yapımı bitirilirken, 308 dersliğin ve 183 az hasarlı okulun onarım çalışmaları ise sürüyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı