Gündem Haberleri

  Bolşoy'da sahneye çıkmadan önce 2 ton ter dökülüyor

  Nerdun HACIOĞLU/MOSKOVA
  04.10.2003 - 02:05 | Son Güncelleme:

  Bale denince yetenekli sanatçılarıyla akla ilk önce Rusya ve Bolşoy Tiyatrosu gelir. Hürriyet, Moskova'daki Devlet Bale Akademisi'ni ziyaret ederek sahne arkasındaki yoğun emeklerin harcandığı mutfağı yerinde gördü, Bolşoy'un gelecekteki yıldızlarıyla bir gün geçirdi. Eğitimin son derece ağır olduğu akademide bir yetkili ‘‘Yerçekimine karşı koymak için 8 yıl boyunca 2 ton ter dökmek gerekiyor’’ dedi.

  Çarlık Rusyası döneminde 230 yıl önce kurulan Moskova Klasik Dans Akademisi, değişen rejimlere ve zamana yenilmeden günümüze kadar varlığını sürdüren en köklü, geleneksel sanat eğitim kurumlarından biri. Moskova Bale Akademisi, dünyaca ünlü Plisetskaya, Moiseyev, Naniaşvili gibi yıldızların yetiştirildiği yer. Bizi akademinin Rektörü Marina Leonova kapıda karşıladı. Sohbet sırasında okulda 538 öğrencinin eğitim gördüğünü öğrendik. Aralarında 56 yabancı var. Moskova Bale Akademisi'nde Rus çocuklar devletin sponsorluğunda parasız eğitim görüyor. 8 Yıl devam eden eğitim süresince akademi binası çocukların evi haline geliyor. Öğrenciler aynı binada derslere giriyor. Orada yatıp kalkıyor. Yemeklerini burada yiyor ve izinsiz dışarı çıkamıyor. Anlıyacağınız tam pansiyon.

  YABANCIYA 15 BİN DOLAR

  Yabancı öğrenciler için durum farklı. Bir yabancının Moskova Bale Akademisi'nde eğitim görebilmesi için yılda 15 bin dolar ödemesi gerekiyor. 8 yılda 120 bin dolar ediyor. Yetenekli Rus öğrenciler sınavla akademiye alınırken, yabancılara sınavsız giriş imkanı var, ancak önceden video kaset göndermeleri gerekiyor. Çocuğun yetenekli bulunması halinde Moskova'ya davet ediliyor.

  Üç saat süren gezimiz sırasında iki bale dersine girdik. Sovyetler dönemiyle ilgili söylentilerin doğru olmadığını da gezimiz sırasında tespit ettik. SSCB döneminde ‘‘çocuklar üç-dört yaşında ailerinden alınarak burada askeri disiplinle eğitildiği’’ söylenirdi.

  Bale sanatçısı olmaya karar veren ve yeteneği bulunan bir çocuk, 10 yaşında akademiye giriyor. Daha küçük yaşta buraya girmesi mümkün değil. Çocuğun çok yetenekli olması durumunda 10 yaş sınırı göz ardı edilerek 12 ve hatta 14 yaşında akademiye alınanlar da var. Rektör Marina Leonova'nın tek üzüntüsü, erkek öğrenci başvurularının az olması. Üç kız öğrenciye bir erkek partner düşüyor. Bu konuda espri yapan Leonova ‘‘Günümüz Rusya'sında erkekler daha çok işadamı olmak, çok para kazanmak istiyor. Kızlarımızda ise baleye olan merak ve romantizm sürüyor’’ dedi.

  Dersler sırasında öğrenciler, abartmadan söylemek gerekirse ‘‘bir maden işçisinden daha ağır’’ çalışıyorlar. Bedenin tüm kasları, bir saat boyunca değişik figürler öğreniyor, sayısız tekrarlar yapıyor. Ter ise yüzlerinden dere gibi akıyor. Bizi okulda gezdiren görevlilerden biri ‘‘Bolşoy sahnesinde yer çekimine karşı koyarcasına dans eden bir sanatçıyı gördüğümüzde hepimiz mest oluruz. Ama bu hafifliğin arkasında 8 yılık eğitim süresince dökülmüş 2 ton ter vardır’’ diyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı