GeriGündem Bolivya Devlet Başkanı Morales hükümetini açıkladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bolivya Devlet Başkanı Morales hükümetini açıkladı

Aymara Kızılderilisi sosyalist yeni Devlet Başkanı Morales, ülkenin en yaşamsal bakanlıklarından enerji bakanlığına, resmi adıyla ”Hidrokarbon Bakanı” olarak gazeteci Andres Soliz Rada'yı atadı.

Bolivya'nın zengin doğalgaz ve petrol kaynaklarını işleten yabancı şirketlere karşı devlet tekeli hakimiyeti mücadelesi anlamına gelen Soliz Rada'nın atamasının yanında, “Su Kaynakları Bakanlığı”na Abel Mamani tayin edildi. Gecekondu kenti El Alto'da yetişen Abel Mamani, ”Bechtel” şirketine bağlı Bolivya kurumunun halkın zararına su siyasetine karşı düzenlediği halk hareketleriyle iki devlet başkanının istifasını sağlamış kişi olarak tanınıyor.

Başkanlık sisteminin uygulandığı Bolivya'da Kueçua ve Aymara Kızılderililerinin yüzyıllardır ezilen hakları için iktidara seçilen Morales, 16 bakanlıktan kurulu hükümetiyle Güney Amerika'da Venezuela, Brezilya, Şili, Arjantin'le birlikte sosyalist ekonomiyi uygulamaya çalışacak.

Morales hükümetinde üç kadın bakan var. İçişleri Bakanı Alicia Munoz'un görev ağırlığı, polis teşkilatının yanı sıra istihbarat ve narkotik mücadele olacak.

Eskiden olduğu gibi “Yerli İşleri Bakanlığı”nı lağveden ve ”Beyaz İnsan Bakanlığı” kurmayacağını açıklayan, ülkenin ilk yerli Devlet Başkanı Morales, İspanyolların Bolivya'nın doğal kaynaklarını sömürdüklerini kaydetti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle