Gündem Haberleri

  Bölgesel kuş gribi toplantısı

  A.A
  21.01.2006 - 18:03 | Son Güncelleme:

  Şen Piliç Genel Müdür Yardımcısı Burhan Ünlü, dünyada son 9 yılda kuş gribinden 80 kişinin hayatını kaybettiğini belirterek, “Oysa insan gribinden 2005 yılında 260 bin insan yaşamını yitirmiştir. İnsan gribi çok daha büyük bir krizdir” dedi.

  Adapazarı Ticaret ve Sanayi Odası'nda, Doğu Marmara borsa ve oda başkanları kanatlı hayvan üreticilerinin katılımıyla, bölgesel kuş gribi toplantısı yapıldı.

  Toplantıda konuşan Şen Piliç Genel Müdür Yardımcısı Burhan Ünlü, kuş gribi hastalığının basın yayın organlarında abartılarak yer aldığını ileri sürerek, entegre tesislerde, hastalığın görülme olasılığının düşüklüğüne dikkat çekilmediğini söyledi.

  Tüketicilerin bu yönde yeteri kadar bilgilendirilmediğini savunan Ünlü, “Basın bu konudaki sorumlu gazetecilik görevini yeteri kadar yerine getirememiştir” dedi.

  Kuş gribi hastalığına karşın grip vakaları nedeniyle yaşamını kaybeden insanların sayısının oldukça fazla olduğunu kaydeden Ünlü, şunları söyledi:

  “1997 yılında 20 ülkede tespit edilen kuş gribi oldukça az insanın ölümüne sebebiyet vermiştir. Son 9 yılda bu yana kuş gribinden sadece 80 kişi hayatını kaybetti. Oysa insan gribinden 2005 yılında 260 bin insan yaşamını yitirmiştir. İnsan gribi çok daha büyük bir krizdir. Bu hastalığa karşı halen alınmış yeterli bir önlem bulunmamaktadır. Bunun farkına varıp insan gribine karşı çok daha dikkatli davranmalıyız.

  Özellikle Uzakdoğu ülkelerinde vaka sayılarındaki çokluk, hayvanlarla iç içe yaşama, eğitim düzeyi ve günlük alışkanlıklara ve süs kuşlarına yönelik ticaretin yaygınlıkla yapılmasından kaynaklanmaktadır.”

  “300 TONLUK ÜRETİM KAPASİTEMİZ 3 TON OLDU”

  Türkiye'de entegre tesislerde üretilen hiçbir tavukta herhangi bir kuş gribi virüsüne rastlanmadığını anlatan Ünlü, şöyle devam etti:

  “Avrupa düzeyinde üretim yapan bu tesislerde virüsün görülebilme ihtimali olmamasına rağmen entegre tesisler büyük bir sıkıntının içine itilmektedir. Şu an da sipariş durumumuz yüzde 1 civarındadır. 15 gün sonrasını göremiyoruz. Geçen hafta ortalama 300 ton olan üretim kapasitemiz, bu hafta 3 ton oldu.”

  Sakarya Tavuk Yetiştiricileri Birliği Başkanı Vedat Özer ise beyaz et sektörünün canlanması için gerekirse entegre tesislere bir süreliğine bedava ürün sağlayabileceklerini söyledi.

  Özer, “Benim yanımda 3 aile çalışıyor. Hem kendi aileme hem de onlara bu işten ekmek çıkartıyoruz. Benim yerimde olan binlerce insan var. Bu sektör her şeyden önce Türkiye'nin lider sektörlerinden biri. Bu sektörü ayakta tutmak herkesin görevi olmalıdır” diye konuştu.

  Adapazarı TSO Başkanı Erol Öztürk ise beyaz et üretiminde Sakarya'nın Türkiye'nin beyaz et üretiminin yüzde 15'ini karşıladığını belirterek, yaşanan krizden en çok kendi üreticilerinin etkileneceğini, il ekonomisinde büyük sıkıntıların yaşanabileceğini kaydetti.

  Öztürk, “Beyaz et üretimi ilimiz ekonomisine 50 milyon YTL katkı sağlamakta, 30 bin civarında insan bu sektörden gelir elde etmektedir. 2004 yılında ilimizde üretilen beyaz et miktarı 148 bin 134 ton ile ne denli büyük bir üretimin parçası olduğunu kanıtlamıştır” dedi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı