Gündem Haberleri

  Bölgede tehdit atom bombası var

  Ümit ÇETİN / GÜNEY AFRİKA
  06.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin Dış Politikası konferansında yaptığı konuşmada, “Ben şu anda İsrail’i de bölgesi için, çevresi için tehdit unsuru olarak görüyorum. Çünkü kendisinde atom bombası var. İsrail şu anda işgalci durumdadır ve bölgede devlet terörü uygulamaktadır” dedi. Erdoğan, Suriye’ye karşı sessiz kalmanın da mümkün olmadığını vurguladı.

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan dün Pretoria’da düzenlenen, Türkiye’nin Dış Politikası konferansında İsrail’in Güney Afrika Cumhuriyeti Büyükelçiliği Başkatibi Yaakov Finkelstein’in, “Gazze’deki tünellerin silah kaçakçılığı için kullanıldığı doğru” sözlerine,  sert yanıt verdi. Erdoğan, “O tünellerden atom bombası geçmez, nükleer silah geçmez, fosfor bombaları geçmez. İsrail, fosfor bombalarıyla Gazze’yi bombalamıştır. İsrail’i, bölgesi için, çevresi için tehdit olarak görüyorum. Çünkü kendisinde atom bombası var” diye yanıt verdi. Erdoğan’ın sözleri, yoğun alkış aldı.

  Mevkidaşını eleştirdi

  Erdoğan, BM Güvenlik Konseyi’nde oylanan Suriye’ye uyarı tasarısının Rusya ve Çin’in oylarıyla veto edilmesinin, Türkiye’nin Suriye’ye uygulamayı planladığı yaptırımları engellemeyeceğini de söyledi. Erdoğan, çekimser oy kullanan Güney Afrika Cumhuriyeti’ni, mevkidaşına bakarak, “Onların kararına saygım sonsuz ama özgürlük mücadelesi veren bir ülkenin çekimser kalmasını değil gereğini yerine getirmesini beklerdim” dedi. Erdoğan’ın konuşmasının satır başları şöyle:

  Tünellerden geçmez

  (Gazze’de tünellerin gıda için kullanıldığı doğru aynı zamanda silah kaçakçılığı için kullanıldığı da doğru. İsrail vatandaşlarının, çocuklarının üzerine bomba yağdırmakta kullanıldığı da doğru) Sağolsunlar yorumlarıyla, sorusuyla önümü çok açtı. Bir defa şunu bilmenizi istiyorum. O tünellerden atom bombası geçmez, nükleer silah geçmez, fosfor bombaları geçmez. İsrail, fosfor bombalarıyla Gazze’yi bombalamıştır, bu bir kitle imha silahıdır. Kitle imha silahı kullanmak suçtur. Buna herhalde evet diyemezsiniz. O tünellerden geçse geçse küçük çaplı silahlar geçebilir. Tüfek geçer. Tank, top bunlar geçmez.

  İsrail işgalci durumundadır

  Ama Gazze tanklarla, toplarla kuşatıldı. Bir taraftan da fosfor bombaları atıldı. BM binalarını bile bombaladınız. İsrail bunu da yaptı. Hiçbir zaman ‘Bende atom bombası var’ diyemiyor. Sessiz kalıyor. ‘İran’da atom bombası var’ diye herkes İran’a saldırıyor. Bu nasıl adalet? Ben şu anda İsrail’i de bölgesi için, çevresi için tehdit unsuru olarak görüyorum. Çünkü kendisinde atom bombası var. İsrail şu anda işgalci durumdadır ve bölgede devlet terörü uygulamaktadır. Bu yeni değildir.

  Topraklarında huzur yok

  Madem Gazze’den, Filistin’den roketatarlar atılmış, bunu ben Olmert’e de sordum, kaç tane İsrailli ölmüş söyler misiniz? Bize cevap veremediler. Ama biz 7’den 70’e Filistinli’nin Gazze’de İsrail bombalarıyla öldürüldüğünü ve bunun acımasızca yapıldığını biliyoruz. Bölgedeki en önemli dostu Türkiye’ydi ve kaybetti. Niye kaybetti? Bu yaklaşımı sebebiyle kaybetti. O toprakların arazilerin sahibi İsrail değildir, Filistinlilerdir. Siz şu anda Güney Afrika’da hür, rahat yaşıyorsunuz ama Filistinli kendi topraklarında bu huzuru bulamıyor.

  Sessiz kalamayız

  BM’de Suriye için oylama yapıldı. Daimi üyelerin 2’sinin veto etmesi neticesinde uyarı niteliğinde hazırlanan tasarı ne yazık ki veto edildi. Bunun veto edilmesi özellikle Türkiye gibi veya Avrupa ülkelerin bir kısmı veya tamamı gibi yaptırımlarımızı engellemez. Biz şu anda bir yaptırım paketini ister istemez devreye sokacağız. Biz şu anda ne Avrupa ülkelerinin bir kısmının durumundayız ne ABD’nin, ne Çin’in, ne Rusya’nın durumundayız. 910 kilometre sınırımız ve akrabalık bağlarımız var. Bu noktada sessiz kalmamız söz konusu değil.
  Kararımızı veririz
  (Suriye’ye somut yaptırımlar ve Avrupa ülkelerinin yaptırım hazırlıklarına yönelik soru üzerine) Bu hafta sonu itibariyle Hatay’daki kamplara giderek kendileriyle dertleşeceğim. Bu dertleşmeden sonra ön hazırlıklarını yaptığımız yaptırımlarımızı açıklayacağız. Diğer Avrupa ülkeleri ne yapar onları bilemem. Biz Türkiye olarak kendi kararımızı kendimiz veririz.

  Güney Afrika sıcaklığı

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, Güney Afrika Cumhuriyeti Uluslararası İlişkiler ve İşbirliği  Bakanlığı’nda Türk Dış Politikası konulu bir konferans verdi. Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ve kızı Sümeyye Erdoğan’ı, Güney Afrika Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı  Kgalema Motlanthe karşıladı. Erdoğan’ın etkili bir konuşma yaptığı konferansı Türk heyeti de izledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı